Barbara Halina Burmeister

Pseudonim:
"Kozak"
Data urodzenia:
1930-05-05
Data śmierci:
2015-12-29
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Eugeniusz - Adela z domu Suska
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Chrobry II" - 3. kompania - szpital polowy ul. Śliska 62
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej starszy brat, Henryk Burmeister ps. "Jur", żołnierz 3. kompanii batalionu "Zośka", poległ 25.08.1944 na Starym Mieście; zginął także jej ojciec - Eugeniusz Burmeister.
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania przeszła przez kilka obozów jenieckich(m.in. 344 Lamsdorf, Stalag IV-B Mühlberg, IV E Altenburg) i ostatecznie znalazła się w Stalagu VI C Oberlangen.
Numer jeniecki:
106743
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przez armię gen. Maczka, była przez krótki czas w szkole w Palestynie (trz. w WAAF). Do Polski powróciła w 1947 roku.
Odznaczenia:
Odznaczona Orderem Krzyża Niepodległości oraz Krzyżem Armii Krajowej.
Nazwisko po mężu:
Barbara Lipińska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 07.01.2016
Publikacje:
"Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego" tamże: Burmeister Halina, ur. 12.12.1928 r., sanitariuszka, bat. "Gustaw" komp. harcerska. Stalag IV B Mühlberg, nr jeniecki 106743; Robert Bielecki. Żołnierze Powstania Warszawskiego, Tom II “Lista kobiet-żołnierzy Armii Krajowej, jeńców wojennych stalagu VI C Oberlangen”
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter