Pseudonim:
"Basia"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - brak danych na temat przydziału
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Anna"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Znalazła się w transporcie skierowanym prawdopodobnie do obozu w Niemczech. Ostatni raz widziana, gdy wyskoczyła w biegu z pociągu.
Informacje dodatkowe:
Miała około 20 lat. 2 sierpnia 1944 r. znalazła się na Cmentarzu Ewangelickim wraz z Natalią Kwasigrochową ps. "Hanka", Aliną Wnuk ps. "Ala" i Ireną Kwiatkowską ps. "Joanna". Razem z nimi została przydzielona jako sanitariuszka do batalionu "Antoni" kompanii "Anna". Do 6 sierpnia uczestniczyła w walkach kompanii. Po wycofaniu batalionu "Antoni" z Woli na Stare Miasto również przeszła z oddziałem i do 13 sierpnia brała udział w akcjach kompanii "Anna". Po 13 sierpnia została skierowana do pracy w szpitalu polowym "Pod Krzywą Latarnią" jako sanitariuszka. Po przejściu kanałami do Śródmieścia pracowała w szpitalach powstańczych przy ul. Hożej 8, a następnie Piusa 24 w grupie dr. "Morwy"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter