Pseudonim:
"Baśka"
Data urodzenia:
1929-00-00
Data śmierci:
1944-08-04
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 108 Miejsce: 9
Miejsce urodzenia :
Bydgoszcz
Imiona rodziców:
Franciszek - Krystyna
Wykształcenie:
Uczennica Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Warszawie,
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku, harcerka 36 drużyny Chorągwi Warszawskiej OH.
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Podwale 14
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - przydział nieznany
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce śmierci:
Szpital Jana Bożego - zmarła na skutek odniesionych ran i poparzeń
Miejsce pochówku :
Pochowana wraz z matką Krystyną na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, kw. 22 G - 4- 1
Odznaczenia:
Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Grunwaldu
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Była córką Franciszka Dominiaka, ur.28 VIII 1897 w Łodzi, zmarłego 23 X 1984 w Warszawie, absolwenta Kursów Dramatycznych w Łodzi, aktora teatrów w Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Franciszek Dominiak w czasie II wojny światowej początkowo brał udział w programach warsz. t. Niebieski Motyl (1940-41), następnie pracował jako kelner. Po wojnie w sezonie 1945/46 znalazł się w zespole Miejskich Teatrów Dramatycznych w Warszawie i wystąpił w roli Ciepiela w "Przeprowadzce" Rostworowskiego. W tym samym sezonie przeszedł do zespołu Teatru Polskiego w Warszawie, w którym grał przez ponad 20 lat. Pochowany jest w Warszawie na Cmentarzu Bródnowskim. [źródło: Almanach Sceny Polskiej 1984/85. Tom XXVI. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe - Warszawa 1989]
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-baza Mur Pamięci, Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych, informacje z archiwum rodzinnego p. Jadwigi Dominiak. Ilustracje: fotografia portretowa - kserokopia w teczce uczestnika PW - Pokój Kombatanta MPW, zdjęcie mogiła na Cmentarzu Bródnowskim - Jarosław Maliniak/MPW
Publikacje :
Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 5, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego A-Kö / red. nauk. Piotr Rozwadowski, Wyd. "Bellona”, Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2002, tu przydział: Łączniczka, sanitariuszka. Poległa, plac Zamkowy. Stare Miasto, III bat. AL.; Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej, Towarzystwo Miłośników Historii. Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988, s. 86: Dominiakówna Barbara.
Uwagi :
Według zapisów na liście ekshumacyjnej w zbiorach Archiwum Państwowego m. st. Warszawy miejsce śmierci Barbary to Szpital Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej. Według innych źródeł/publikacji Basia poległa na pl. Zamkowym.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Lista ekshumowanych ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy

Lista ekshumowanych ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy

Mogiła na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, kw. 22 G - 4- 1, fot. Jarosław Maliniak/MPW

Mogiła na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, kw. 22 G - 4- 1, fot. Jarosław Maliniak/MPW

Mogiła na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, kw. 22 G - 4- 1, fot. Jarosław Maliniak/MPW

Mogiła na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, kw. 22 G - 4- 1, fot. Jarosław Maliniak/MPW

Nasz newsletter