Pseudonim:
"Puk"
Data urodzenia:
1919-10-06
Data śmierci:
2005-01-01
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wacław - Marianna z domu Lubańska
Działalność do 1939 r.:
W latach 1932-39 aktorka, tancerka, absolwentka Prywatnej Szkoły Tańca Scenicznego Tacjanny Wysockiej. Do 1939 występowała w zespole Henryka Małkowskiego, który przygotowywał przedstawienia dla dzieci w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Podczas wojny pracowała w Fabryce Kabli w Ożarowie oraz była słuchaczką tajnego Studia Teatralnego Iwo Galla.
Pseudonimy:
"Puk", "Basia"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Topiel 6 m.8
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad" - 2. kompania - pluton 116
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W Powstaniu walczyła jej siostra Maria, oraz bracia - Tadeusz i Zbigniew
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu w Bergen-Belsen.
Numer jeniecki:
140057
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny występowała w Teatrze Ludowym im. Bogusławskiego założonym przez Leona Schillera w Lingen. W grudniu 1945 r. powróciła do Polski. Przez krótki czas występowała w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu, a następnie w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. W roku 1949 została zaangażowana do Teatru Polskiego w Warszawie. Była wykładowcą łódzkiej PWSA. W latach 60-tych zajmowała się choreografią i reżyserią teatralną. Zagrała w 5 filmach. Współpracowała z Teatrem Telewizji.
Odznaczenia:
Medal 200-lecia Teatru Narodowego, Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955), Srebrny Krzyż Zasługi (1955), Krzyż Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978).
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z obozu jenieckiego w Fallingbostel XI B. Od lewej plut. Barbara Fijewska-Dobrzyńska "Basia Puk" - Grupa Bojowa "Krybar" - zgrupowanie "Konrad" - numer jeniecki 140057, st. sierż. Elżbieta Blichewicz "Ela" - nr jeniecki 140060

Fotografia z obozu jenieckiego w Fallingbostel XI B. Od lewej plut. Barbara Fijewska-Dobrzyńska "Basia Puk" - Grupa Bojowa "Krybar" - zgrupowanie "Konrad" - numer jeniecki 140057, st. sierż. Elżbieta Blichewicz "Ela" - nr jeniecki 140060

Nasz newsletter