Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1926-05-00
Data śmierci:
1999-08-11
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Wilno
Imiona rodziców:
August - ...
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Żeńskiego Gimnazjum Państwowego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie przy ul. Wawelskiej 46. Konspiracyjną maturę zdała w maju 1944 roku.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Przed wojną harcerka 3. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej („Złotej„) przy Gimnazjum Słowackiego. W okresie okupacji należała do Szarych Szeregów. Do konspiracji włączyła się już w listopadzie 1939 roku. Uczestniczyła w akcjach małego sabotażu - ”Wawer”. Była podkomendną Marii Dawidowskiej (siostry Alka), po wojnie Strzemboszowej, a hufcową Basi była Anna Smoleńska „Hanka", autorka znaku Polski Walczącej. Według wspomnień p. Adriany Kłosińskiej z d. Zawadzkiej ps. Malwa, obie z Barbarą po zmroku rysowały kredą znak "kotwicy" na murach domów przy ul. Raszyńskiej oraz w jej okolicy. Do ich zadań należało także liczenie na ul. Opaczewskiej wyjeżdżających z tamtejszej bazy samochodów niemieckich. W 1942 roku dziewczęta wstąpiły do Armii Krajowej. Adriana Zawadzka wraz z Jadwigą Gadomską poprzez kuzyna Andrzeja Zawadzkiego otrzymały przydział na praktyki do dr. Bonawentury Kamińskiego, lekarza psychiatry, który był dyrektorem Szpitala Jana Bożego. Natomiast Barbara Karcher i Ewa Siedlanowska należały do Armii Krajowej na Ochocie.
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariuszka w punkcie sanitarnym na terenie Wytwórni Farmaceutyków Leona Nasierowskiego, przy ul. Kaliskiej 9.
Szlak bojowy:
Ochota (Reduta "Kaliska”)
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania w dzielnicy została skierowana wraz z Ewą Siedlanowską i ich przełożoną "Wisią" na Zieleniak, następnie do Pruszkowa, skąd zostały skierowane w transporcie na południe Polski. Przed Oświęcimiem wszystki wyskoczyły z wagonu przez uchylone drzwi i szczęśliwie dotarły do podkrakowskiej wsi, gdzie zatrzymały się u rodziny Ewy Siedlanowskiej.
Losy po wojnie:
Studentka Politechniki Krakowskiej
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej
Nazwisko po mężu:
Sygiericz
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz komunalny Północny (Wólka Węglowa)
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Była córką majora Augusta Karchera, oficera 1 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego (1 pp Leg.), uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kawalera Orderu Virtuti Militari, w kampanii wrześniowej pełniącego służbę w Oddziale III Operacyjnym Sztabu Naczelnego Wodza (jako oficer kierunkowy do Armii „Prusy”), od 4 września w dowództwie Armii „Prusy”. Major August Karcher został wzięty do niewoli radzieckiej, osadzony w Kozielsku i zamordowany wiosną 1940 roku w lesie katyńskim. Figuruje na liście wywózkowej 025/1 z 9 kwietnia 1940 r., poz. 27. W czasie wojny sytuacja materialna Barbary była bardzo trudna - ojciec nie powrócił do domu po kampanii wrześniowej, matka była ranna.
Źródła:
Relacja Adriany Kłosińskiej z d. Zawadzkiej ps. Malwa, nekrolog prasowy (1999)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Barbara Karcherówna, 1942 rok. Fot. udostępniła p. Adriana Kłosińska ps. Malwa, przyjacióła Basi. Źródło: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW - MPW-teczka/Pokój Kombatanta.

Barbara Karcherówna, 1942 rok. Fot. udostępniła p. Adriana Kłosińska ps. Malwa, przyjacióła Basi. Źródło: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW - MPW-teczka/Pokój Kombatanta.

Nekrolog prasowy  - 1999. Udostępniła p. Adriana Kłosińska ps. Malwa,  materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW - MPW-teczka/Pokój Kombatanta

Nekrolog prasowy - 1999. Udostępniła p. Adriana Kłosińska ps. Malwa, materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW - MPW-teczka/Pokój Kombatanta

Nasz newsletter