Pseudonim:
"Baśka"
Data urodzenia:
1926-05-21
Data śmierci:
2006-11-07
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Świecie nad Wisłą
Imiona rodziców:
Stanisław - Maria z domu Kołakowska
Adres zamieszkania przed wojną:
Bydgoszcz, ul. ks. Skorupki 17 m. 3
Okres okupacji niemieckiej:
W maju 1940 roku rodzina Rafalskich zmuszona była opuścić rodzinną Bydgoszcz i zamieszkać tymczasowo w Ciechanowie (maj - sierpień 1940), a następnie w Warszawie, aż do wybuchu Powstania Warszawskiego.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Górczewska 17a m.21
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód "Waligóra" (Wola) Okręgu Warszawskiego AK - Szpital Wolski ul. Płocka 26
Dzielnica:
Wola
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Obie siostry Barbary - Krystyna Stanisława Rafalska i Danuta Waleria Rafalska w okresie konspiracji należały do tajnego harcerstwa (drużyna 100, Hufiec "Wola") i do 5.08.1944 pełniły służbę sanitarną w Szpitalu Wolskim w Warszawie przy ul. Płockiej 26.
Losy po Powstaniu:
Wolę opuściła po 5 sierpnia 1944, z ludnością cywilną, wypędzona do Pruszkowa w grupie kobiet i dzieci drogą przez Fort Wola. Z obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121) ok. 7-8 sierpnia została wywieziona na roboty na Dolny Śląsk.
Nazwisko po mężu :
Barbara Muszyńska
Miejsce śmierci :
Bydgoszcz
Miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny NSJP w Bydgoszczy przy ul. Ludwikowo
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Po 5.08.1944 zmuszona była opuścić Wolę wraz z matką Marią Rafalską z Kołakowskich oraz siostrami: Krystyną (rocznik 1928) i najmłodszą Danutą (rocznik 1929). Wszystkie zostały wywiezione na roboty przymusowe do Niemiec. Ojciec Stanisław Rafalski został rozstrzelany przez Niemców 5.08 na ul. Płockiej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-teczka (materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW – zasób Pokoju Kombatanta), w tym zaświadczenie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, 842-62/II z dn. 08.03.1993; oświadczenie świadka s. Salomei Chojnowskiej, szarytki pracującej w Szpitalu Wolskim. Informacja o śmierci - nekrolog prasowy, Express Bydgoski z dnia 09.11.2006.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter