Bernard Bolesław Stokowski

Pseudonim:
"Michał Bitny", „Bitny”
Data urodzenia:
1926-08-20
Data śmierci:
2016-08-18
Funkcja:
-
stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Franciszek - Antonina
Dzieciństwo:
Gdy miał 4 lata wyjechał z rodzicami do Francji, gdzie jego ojciec, Franciszek Stokowski pracował w miejscowości Boulogne-Sur-Mer nad Kanałem La Manche. W 1938 roku rodzina powróciła do Polski.
Wykształcenie :
Uczeń Lycóe Francais. W czasie wojny uczył się w Pierwszym Miejskim Gimnazjum imienia generała Sowińskiego na Woli, a następnie w zawodowej szkole chemicznej przy ul. Hożej 88. Po wojnie absolwent i pracownik naukowy Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od jesieni 1939 roku - Komenda Obrońców Polski (KOP). Do konspiracji przystąpił wraz z ojcem, Franciszkiem Stokowskim (1887-1954)
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Aleje Jerozolimskie róg Chałubińskiego
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wraz z ojcem nie dotarli na miejsce koncentracji macierzystego oddziału, w związku z tym dołączyli do oddziałów powstańczych walczących w rejonie Wojskowego Instytutu Geograficznego (WIG) - Aleje Jerozolimskie 91 i budynku Izby Skarbowej na rogu Nowogrodzkiej i Lindleya.
Oddział :
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" do 12.08.1944
Losy po Powstaniu :
Przez nieuwagę po wycofaniu się oddziałów powstańczych w nocy z 12 na 13 sierpnia 1944 pozostał w budynku Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji. Zatrzymany przez żołnierzy RONA podczas próby przedostania się przez Aleje Jerozolimskie. Miasto opuścił z ludnością cywilną, drogą przez obozy przejściowe na Zieleniaku (Ochota) i w Pruszkowie (Dulag 121). Następnie wywieziony do Glatz na Dolnym Śląsku (dzisiaj Kłodzko). Zatrudniony przymusowo w przemyśle - Kaufbeuren Kempten
Losy po wojnie :
Wieloletni pracownik Zakładów Wytwórczych Lamp Elektronowych w Warszawie.
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera Sybiraków (kwatera C 15, rząd IV, grób 8)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Stokowski Bernard „Bitny”, zasób Pokoju Kombatanta MPW, straty.pl, ZCK, nekrolog prasowy - data emisji 23.08.2016
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Bernard Stokowski „Bitny”.

Bernard Stokowski „Bitny”.

Bernard Stokowski „Bitny”. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Bernard Stokowski „Bitny”. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter