Pseudonim:
"Maciek"
Data urodzenia:
1928-07-26
Data śmierci:
2011-03-27
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Piotr - Jadwiga z domu Kołudzińska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - Szare Szeregi. Działał w "małym sabotażu", przeszedł szkolenie wojskowe. W 1944 roku został drużynowym 7 WDH Szarych Szeregów. Pełnił służbę wywiadowczą i szkoleniową.
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
1 sierpnia 1944 r. stawił się na miejsce koncentracji na Mokotowie,został przydzielony do kompanii wartowniczej w pułku "Baszta"
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kompania wartownicza, następnie w batalionie "Ryś" - kompania "Gustaw"
Szlak bojowy:
Sadyba - Mokotów. Uczestniczył w walkach w rejonie ulic: Odyńca, Malczewskiego, Dolnej, Królikarni.
Losy po Powstaniu:
27 września 1944 dostał się do niewoli niemieckiej na ul. Szustra. Jeniec Stalagu X-B Sandbostel. Pracował przymusowo na "komenderówce" w Hamburgu. Po kapitulacji Niemiec przebywał w obozie wojskowym na Sylcie, tam został zmobilizowany do kompanii polskiej żandarmerii w ramach I Dywizji Pancernej gen. Maczka. Pełnił służbę we Flensburgu.
Numer jeniecki:
221404
Losy po wojnie:
W 1946 roku powrócił do kraju i zamieszkał na Wybrzeżu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945, Odznaka Pamiątkowa Akcji "Burza", Odznaka "Weterana Walk o Niepodległość". Awansowany do stopnia starszego sierżanta.
Miejsce pochówku:
Pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni
Informacje dodatkowe:
We wrześniu 1939 roku jako uczeń szkoły podstawowej był harcerzem. Po wysiedleniu z Łodzi, a następnie z Rudy Pabianickiej i Lotniska-Lubinek cała rodzina zatrzymała się w Warszawie
Publikacje:
Broszura środowiskowa "Warszawskie dzieci poszły w bój" zawierająca sylwetki Powstańców - członków gdańskiego Koła ZPW wg. stanu w roku 1998.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Bogdan Kamieński ps. Maciek. Skan fot. ze zbiorów Jana Wawszczyka, zdjęcie udostępnione mu przez p. Janusza Preyssa ps. "Kowalski"

Bogdan Kamieński ps. Maciek. Skan fot. ze zbiorów Jana Wawszczyka, zdjęcie udostępnione mu przez p. Janusza Preyssa ps. "Kowalski"

Mogiła Bogdana Kamieńskiego ps. "Maciek" na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Fot. Janusz Preyss ( listopad 2013)

Mogiła Bogdana Kamieńskiego ps. "Maciek" na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Fot. Janusz Preyss ( listopad 2013)

Fot. Janusz Preyss

Fot. Janusz Preyss

Nasz newsletter