Pseudonim:
"Poraj", "Zawadzki"
Data urodzenia:
1920-06-30
Data śmierci:
2005-05-10
Funkcja:
z-ca dowódcy
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Marianna z domu Jakubowska
Pseudonimy:
"Poraj", "Wojno"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Północ - zgrupowanie "Róg" - Armia Ludowa - batalion im. Czwartaków, następnie zgrupowanie "Róg" - Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana NSZ "Koło".
Odniesione rany:
Ranny 26.08.1944 r. podczas nalotu na ul. Freta.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), następnie osadzony w Oflagu VII-A Murnau. Wyzwolony przez Amerykanów wiosną 1945 roku.
Numer jeniecki:
102239
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Informacje dodatkowe:
Według informacji p. Daniela Mieniewskiego Bogdan Mieniewski do AL przeszedł wraz z dwoma podchorążymi 3 IX 1944 z batalionu AK „Parasol” na Starym Mieście w wyniku odcięcia od batalionu. Przyjęty ze względu na wspólną walkę na pozycji i doświadczenie bojowe. Plutonowy podchorąży, podporucznik. Zastępca dowódcy ds. walki linowej w kompanii AL „Czwartacy” w zgrupowaniu AL. Śródmieście. Aktywnie organizował wypady po zrzuty alianckie na obszarze zajętym przez Niemców. Po wojnie poszukiwany przez UB wyjechał na Ziemie Odzyskane pod zmienionym nazwiskiem. Po 1955 powrócił do Warszawy. W okresie trwania PRL pracował w sektorze prywatnym. (dane - archiwum rodzinne).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-kontakt: p. Daniel Mieniewski
Publikacje:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, oprac. Tomasz Łabuszewski, red. Andrzej Krzysztof Kunert (red. nacz.) Warszawa: ARS Print Production, 1997
Bogdan Mieniewski Pseudonim: "Wojno", "Poraj", "Zawadzki" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter