Pseudonim:
"Henryk"
Data urodzenia:
1921-01-12
Data śmierci:
2001-01-23
Funkcja:
sanitariusz
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Stanisław - Julia z domu Kapela
Udział w konspiracji 1939 - 1944 :
Do konspiracji wprowadzony w 1942 roku do Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej (Obwód AK Błonie w Podokręgu Zachodnim Obszaru Warszawskiego AK, kryptonimy: "Cietrzew", "Bekas", "Borsuk", "Bażant"). Po odbyciu szkolenia wojskowego oraz służb pomocniczych zaprzysiężony przez ppor. "Sylwestra" [ppor. Bronisław Lepa "Sylwester"- przyp. red.] w 28. plutonie AK w Brwinowie (Ośrodek Brwinów "Bąk", "Mucha" d-ca kpt. Edward Pycz-Pyczewski "Kurzawa", "Edward", "Stary")
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa ul. Brzozowa 2/4
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wybuch Powstania zastał go na Starym Mieście na ul. Brzozowej. Nie mogąc dotrzeć na miejsce koncentracji macierzystego zgrupowania w IV Rejonie AK Warszawa Śródmieście dołączył na ochotnika do batalionu "Bończa". Wprowadzony przez kolegów z sąsiedztwa - Andrzeja (1918-1956) i Wincentego (1922-1950) Rankowskich.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Bończa" - sanitariat,szpitale: Pod Krzywą Latarnią oraz Centralny Szpital Chirurgiczny, ul. Długa 7, w Śródmieściu "Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Polowy ul. Marszałkowska 81, pod komendą dr Floriana Nowackiego.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Odniesione rany:
We wrześniu na skutek kontaktu z chorymi przebywającym na oddziale zakaźnym na Marszałkowskiej 81, zachorował na tyfus. Leczony od 4.10.1944 w szpitalu na Jaworzyńskiej, a po 10 dniach przeniesiony do Szpitala Św. Stanisława na Woli.
Losy po Powstaniu:
22-23.10.1944 wyjechał z Warszawy w transporcie rannych i chorych kierowanych do Krakowa (transport pod eskortą strażników niemieckich), jednak w Kielcach udało mu się zbiec. Przez pewien czas przebywał u rodziny w Kielcach.
Miejsce śmierci:
Poznań
Miejsce pochówku :
Poznań, Cmentarz Parafialny przy ul. Lutyckiej - kwatera Św. Anny, rząd II, miejsce 78
Informacje dodatkowe :
Od 13 sierpnia 1944 roku uczestniczył w ratowaniu ciężko rannych na ul. Kilińskiego, zmasakrowanych podczas eksplozji zdobycznego niemieckiego "ciężkiego nosiciela ładunków" (Sd.Kfz. 301 Ausf. C - Schwere Ladungsträger B-IV Borgward) oraz pomagał przy chowaniu zmarłych.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, kopa odpisu aktu zgonu - USC w Poznaniu, archiwum rodzinne córki
Publikacje :
Batalion "Bończa" : relacje z walk w Powstaniu Warszawskim na Starówce, Powiślu i Śródmieściu, oprac., wybór i wstęp Andrzej Rumianek. Gdańsk : Oficyna Wydawnicza Finna ; Warszawa : Archiwum Akt Nowych, 2010.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. z archiwum rodzinnego Barbary Niewiarowicz

Fot. z archiwum rodzinnego Barbary Niewiarowicz

Fot. z archiwum rodzinnego Barbary Niewiarowicz

Fot. z archiwum rodzinnego Barbary Niewiarowicz

Fot. z archiwum rodzinnego Barbary Niewiarowicz

Fot. z archiwum rodzinnego Barbary Niewiarowicz

Nasz newsletter