Pseudonim:
"Młot"
Data urodzenia:
1911-04-18
Data śmierci:
2008-08-07
Funkcja:
-
stopień :
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Aleksander - Franciszka z domu Lubelska
Wykształcenie:
Absolwent Politechniki Warszawskiej.
Przebieg służby wojskowej :
W 1932 roku został powołany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów (SPRez.Sap.) w Modlinie (odbył kurs do sierpnia 1933 r.)
Działalność do 1939 r. :
Do wybuchu wojny zatrudniony był w Zarządzie Miejskim w m. st. Warszawie w Wydziale Przemysłowym w charakterze inspektora.
Udział w wojnie obronnej 1939 r. :
We wrześniu 1939 r. brał udział w walkach w 2. batalionie saperów (2bsap), 2 Dywizji Piechoty Legionów. Po rozbiciu oddziału przez Niemców uniknął niewoli i powrócił do Warszawy. Nie podporządkował się zarządzeniu okupanta, by oficerowie polscy stawili się na Dworcu Gdańskim, skąd będą kierowani do obozów jenieckich. Pozostał w Warszawie.
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) - Oddział "Barry", następnie batalion "Łukasiński" - 3. kompania "Wkra" - ochotnik, dołączył w sierpniu 1944 r. Jako ppor. sap, budował zabezpieczenia i przejścia przez piwnice i pod ulicami, ratował zasypanych spod gruzów.
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944
Losy po Powstaniu :
Po upadku dzielnicy wraz z grupą 7 innych osób próbował pozostać w ukryciu. Grupa zamurowała się w piwnicy, ale została odkryta po 3 dniach i umieszczona w transporcie do KL Mauthausen. Po drodze Bogumił Hammer wyskoczył z pociągu i ukrywał się we wsi Suliszew nad Rawką za Skierniewicami.
Losy po wojnie :
Inżynier budownictwa przemysłowego. Pracował w Przedsiębiorstwie Projektowania i Realizacji Inwestycji Przemysłu Maszynowego BIPROMASZ w Warszawie. Bezpartyjny. Od 1973 roku należał do ZBoWiD. Po 1989 roku zapisał się do Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.
Odznaczenia :
Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla m. st. Warszawy (1972), Odznaka Tysiąclecia (1967)
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Żonaty ze Stanisławą z Jaczewskich, z którą miał syna (1938) i córkę (1947).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Hammer Bogumił "Młot", w tym kopia deklaracji członkowskiej ZBoWiD, życiorys, oświadczenia świadków: Kazimierz Czyżewski, Edward Chądzyński, Zygmunt Wasiluk, Tadeusz Pleskaczyński, zaświadczenie ZBoWiD - zaliczony okres służby: VIII - IX 1944; nekrologi prasowe, ŻW, 12.08.2008, zasób Pokoju Kombatanta MPW
Uwagi:
W jego życiorysie oraz nekrologach podano informację, jakoby miał zbudować tunel przy ul. Franciszkańskiej 10 prowadzący w kierunku wejścia do kanału, którym Powstańcy opuszczali Starówkę w kierunku Żoliborza i Śródmieścia - porównaj Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim, tom 2, relacja Jana Rosmana, s. 148,153-154, kanał dobrze ukryty i dobrze zamaskowany.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter