Pseudonim:
"Andrzej", "Świeca I"
Data urodzenia:
1912-04-20
Data śmierci:
1959-02-06
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik czasu wojny
Numer legitymacji AK:
933 Okręg
Miejsce urodzenia:
Rosja, urodzony w majątku Ostaszki nad Seretem.
Imiona rodziców :
Roman - Teresa z domu Bujalska
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
Uczęszczał do Gimnazjum oo. Jezuitów w Chyrowie, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa oraz na Wydziale Polonistyki. Na studiach znalazł się w kręgu poetów skupionych wokół Józefa Czechowicza. W 1937 roku ukończył studia i rozpoczął pracę w sądownictwie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1940 roku wstąpił do Armii Krajowej. Razem z Haliną Auderską był jednym z kierowników akcji "N"
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - WSS (Wojskowy Sąd Specjalny). W czasie Powstania Warszawskiego pełnił funkcję prokuratora przy sądzie Warszawa-Śródmieście
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim :
Tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego zawarł związek małżeński ze swoją przyszłą łączniczką Ireną Wojciechowską ps. „Ligia”
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu II D Gross Born (Grossborn-Westfalenhof), Stalagu X B Sandbostel oraz Stalagu XI B Fallingbostel.
Numer jeniecki:
1552
Losy po wyzwoleniu :
W latach 1945–1947 pracował w Lubece w Polskiej Komisji Repatriacyjnej jako obrońca rodaków przed sądem brytyjskim. Jesienią 1947 roku wyjechał z transportem sanitarnym do kraju (zdiagnozowano u niego gruźlicę).
Losy po wojnie:
W 1948 roku podjął pracę jako radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu, następnie przeniósł się do Bytomia, a w październiku 1950 roku podjął pracę w Kędzierzynie jako radca prawny w zakładach azotowych. Od roku 1957 był związany z Opolem (jedna z ulic miasta nosi jego imię). Zasiadał w Radzie Miasta, udzielał się w lokalnych mediach (m.in. radiu i prasie: Głosach znad Odry, Śląsku Literackim, Trybunie Opolskiej, Kalendarzu Opolskim, Życiu literackim). Uznany za piewcę piękna Śląska Opolskiego.
Twórczość:
1) Sławię Cię Ziemio: Wiersze, Opole: Towarzystwo Przyjaciół Opola, 1972, 2) Poezje, Katowice: "Śląsk", 1961, 3) Ranek Salomona: Humoreski i satyry, antologia; m.in. wraz z Banasiowa Teodora, Chmielnicki Stefan, Sztaba Zygmunt, 1959, 4) Porachunki nieosobiste: Wiersze, Opole: Związek Literatów Polskich, 1957, 5) Czarodziejskie azoty: wodewil w 6 odsłonach z muzyką Jerzego Młodziejowskiego, współautor, Warszawa: "Czytelnik", 1955
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Zmarł w Opolu 06.02.1959 roku
Miejsce pochówku:
Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Półwsi przy ul. Cmentarnej, kw. 2N -5 -18
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Urząd Stanu Cywilnego w Opolu, PCK - kartoteka
Publikacje :
Miejski Biuletyn Informacyjny nr 1/41 (styczeń 1996).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter