Pseudonim:
"Artur"
Data urodzenia:
1925-06-09
Data śmierci:
1944-09-29
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 141 Miejsce: 46
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Stefania z domu Has
Udział w konspiracji 1939-1944:
II Obwód Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej "Żywiciel" (Żoliborz) - zgrupowanie "Żaglowiec" - pluton 207
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, Plac Konfederacji 42
Oddział:
II Obwód Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej "Żywiciel" (Żoliborz) - zgrupowanie "Żaglowiec" - pluton 207 - 202
Szlak bojowy:
Żoliborz
Odniesione rany:
Ranny w brzuch w rejonie Fortu Traugutta.
Miejsce śmierci:
Żoliborz
Miejsce pochówku :
Śmiała 37. Po wojnie ekshumowany na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera A 22, rząd 4, grób 18. W tej samej mogile pochowany jest Mieczysław Sowiński "Czarny" (1920-1944)
Losy rodziny :
Jego matka, Stefania Siudara z domu Has, 24 sierpnia 1944 roku została wywieziona przez Niemców do KL Ravensbrück
Informacje dodatkowe:
Po wojnie poszukiwany za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża przez kuzynkę Irenę Deszczyńską (1905-1984) i matkę Stefanię. W karcie poszukiwań wpisano: uczeń, brał udział w Powstaniu Warszawskim ps. „Artur”, brak wiadomości, prośba o poszukiwanie„ (20.11.1945). W kartotece również informacja: depozyt znaleziono w słoju, na mogile trzech poległych w ogródku przy ul. Śmiałej 37 na Żoliborzu Trzecim poległym był Henryk Wincenty Deszczyński ps. ”Owies" (1925-1944)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Arch. środ. Żyw.-Żaglowiec, PCK - kartoteka, Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych. Ewidencja parafii Rz- Kat. Św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu.
Uwagi:
Uwaga! w elektronicznej wyszukiwarce grobów ZCK - Warszawa / Powązki Wojskowe figuruje błędnie jako Bogusława Sindara.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych. Ewidencja parafii Rz- Kat. Św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych. Ewidencja parafii Rz- Kat. Św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu

PCK - kartoteka, poszukiwania kuzynki Ireny Deszczyńskiej i matki Bogusława - Stefanii Siudary.  W karcie poszukiwań wpisano: uczeń, brał udział w Powstaniu Warszawskim ps. "Artur", brak wiadomości, prośba o poszukiwanie" (20.11.1945)

PCK - kartoteka, poszukiwania kuzynki Ireny Deszczyńskiej i matki Bogusława - Stefanii Siudary. W karcie poszukiwań wpisano: uczeń, brał udział w Powstaniu Warszawskim ps. "Artur", brak wiadomości, prośba o poszukiwanie" (20.11.1945)

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Mogiła po renowacji dokonanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, 10/2018. Fot. Krzysztof Mazur

Mogiła po renowacji dokonanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, 10/2018. Fot. Krzysztof Mazur

Nasz newsletter