Pseudonim:
"Teofil"
Data urodzenia:
1897-02-14
Data śmierci:
1974-11-03
Funkcja:
lekarz, komendant szpitala
Stopień:
major
Miejsce urodzenia:
Częstochowa
Wykształcenie :
Lekarz internista. Gimnazjum ukończył w 1915 roku w Odessie, w której spędził dzieciństwo i młodość. W 1918 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie uzyskał stypendium Ministerstwa Spraw Wojskowych. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom lekarza otrzymał w 1923 roku.
Działalność do 1939 r. :
Po studiach rozpoczął pracę jako lekarz wojskowy. Do wybuchu II wojny światowej pracował w Wojskowym Instytucie Przeciwgazowym w Warszawie na stanowisku Kierownika Działu Badań Lekarskich i Ratunkowych.
Udział w kampanii wrześniowej 1939 roku:
We wrześniu 1939 roku w randze majora bierze udział w działaniach wojennych. Zostaje internowany na terenie Związku Radzieckiego, jednak dzięki biegłej znajomości języka rosyjskiego udaje mu się zbiec. Powraca do Warszawy.
Praca w czasie okupacji :
W latach 1940-1944 był lekarzem w Szpitalu Skarbowców w Warszawie przy ul. Leszno 1
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - III Oddział (Operacyjny) - Wydział Marynarki Wojennej "Alfa", "Ostryga"
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - komendant szpitala w gmachu Ubezpieczalni przy Smulikowskiego (główny szpital Zgrupowania AK „Konrad”), lekarz szpitala w ”Alfa-Laval”. W Śródmieściu - komendant szpitala przy ul. Kopernika 13, pracował także w szpitalu polowym przy ul. Hożej 13.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B/H Zeithain (podobóz Stalagu IV-B Mühlberg), jako lekarz pracował w Kriegsgefangenen-Lazarett Zeithain.
Numer jeniecki:
299380
Losy po wojnie:
Po powrocie z obozu jenieckiego pracował na Dolnym Śląsku w Sanatorium w Bukowcu. W 1956 roku powrócił do Warszawy. Przez 6 lat pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Sanatoriów, przez 2 lata pracuje jako rehabilitant w Sanatorium Przeciwgruźliczym w Otwocku. W latach 1952-1963 zajmował stanowisko kierownika Działu Rehabilitacji w Instytucie Przeciwgruźliczym w Warszawie przy ul. Ludwika Pasteura. W 1963 roku przeszedł na emeryturę.
Odznaczenia :
Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci :
Warszawa
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, AAN, data śmierci - www.nekrologi-baza.pl. Fotografia: marzec 1950 roku - dr Bolesław Bartenbach i dr Stanisław Radwan przed Zamkiem Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim, w okresie kiedy dr Stanisław Radwan organizował Sanatorium dla Gruźlicy Kostno-Stawowej. Źródło: Zbiory Specjalne, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, prawa autorskie: utwór w domenie publicznej, pauart.pl
Publikacje :
Halina Jędrzejewska Lekarze Powstania Warszawskiego 1VII – 2 X 1944 wyd. TLW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Marzec 1950 roku - dr Bolesław Bartenbach i dr Stanisław Radwan przed Zamkiem Hohenzollernów  w Kamieńcu Ząbkowickim, w okresie kiedy dr Stanisław Radwan organizował Sanatorium dla Gruźlicy Kostno-Stawowej. Źródło: http://pauart.pl/api/assets/568fbaf10cf27e5c471c74cd/huge/raw, Zbiory Specjalne, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, prawa autorskie: Utwór w domenie publicznej.

Marzec 1950 roku - dr Bolesław Bartenbach i dr Stanisław Radwan przed Zamkiem Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim, w okresie kiedy dr Stanisław Radwan organizował Sanatorium dla Gruźlicy Kostno-Stawowej. Źródło: http://pauart.pl/api/assets/568fbaf10cf27e5c471c74cd/huge/raw, Zbiory Specjalne, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, prawa autorskie: Utwór w domenie publicznej.

Rewers z opisem, Zbiory Specjalne, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, prawa autorskie: Utwór w domenie publicznej, dostęp on-line: http://pauart.pl/api/assets/BZS_RKPS_6705_5__a/huge/raw

Rewers z opisem, Zbiory Specjalne, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, prawa autorskie: Utwór w domenie publicznej, dostęp on-line: http://pauart.pl/api/assets/BZS_RKPS_6705_5__a/huge/raw

Nasz newsletter