Pseudonim:
"Szczęsny", "Szymon", "Szymkiewicz"
Data urodzenia:
1893-08-14
Data śmierci:
1944-08-05
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 128 Miejsce: 13
Wykształcenie i działalność do 1939 r. :
Był uczniem gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zorganizował koło konspiracyjnego Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej (ZMPN), działającego pod patronatem PPS-Frakcja Rewolucyjna. W 1912 rozpoczął studia na Uniwersytecie Lwowskim, jednak po roku przerwał studia i powrócił do Piotrkowa. W 1914 wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Od 1919 przewodniczący Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS w Piotrkowie. Członek Komitetu Wykonawczego Rady Delegatów Robotniczych. Sekretarz Rady Związków Zawodowych w Piotrkowie. Radny miasta Piotrkowa. W okresie 1921–1924 współpracował z Adamem Próchnikiem w Zarządzie Miasta Piotrkowa. Od 1926 przeniósł się do Warszawy. Z ramienia PPS członek Zarządu Kasy Chorych, a następnie dyrektor Okręgowego Związku Kasy Chorych. W 1929 przejściowo aresztowany z innymi działaczami PPS pod zarzutami finansowymi. Po zmianach w Kasach Chorych i utworzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwolniony w maju 1935. Od 1931 do 1939 członek prezydium (sekretarz) Warszawskiego Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS. Od 1936 po rozwiązaniu OM TUR został szefem Wydziału Młodzieży Warszawskiego OKR PPS. Od 1921 do 1924 oraz od 1934 do 1939 członek Rady Naczelnej PPS. W styczniu 1937 zgłoszony przez Radę Miasta Łodzi jako kandydat na wiceprezydenta miasta (prezydentem miał być Norbert Barlicki). Do wyboru nie doszło w wyniku rozwiązania Rady Miasta przez władze.
Udział w wojnie obronnej 1939 r :
We wrześniu 1939 jako sekretarz OKR PPS współorganizował Robotnicze Brygady Obrony Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - VI Batalion OW PPS (Organizacja Wojskowa Powstańczego Pogotowia Socjalistów). Od 1939 do 1944 kierował Warszawskim Okręgiem PPS–WRN.
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - VI Batalion OW PPS. W czasie Powstania zorganizował jawnie działający Warszawski Okręgowy Komitet Robotniczy PPS przy ul. Moniuszki 1a oraz dzielnicowe biura dla Śródmieścia, Grzybowa, Powiśla, Czerniakowa i Starego Miasta.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce śmierci:
Poległ w czasie bombardowania lotniczego przy ul. Złotej
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo na posesji Złota 53. Po wojnie ekshumowany i najprawdopodobniej przeniesiony na Cmentarz na Bródnie.
Odznaczenia:
Medal Niepodległości
Informacje dodatkowe:
Przewodniczący egzekutywy PPS WRN
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych
Publikacje:
Słownik Biograficzny Działaczy Polskiego Ruchu Robotniczego, Tom 1, wyd. 2, Warszawa 1986
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Żródło fotografii  - Wikipedia, domena publiczna, przesłał p. Dariusz Bondar. Zdjęcie ukazało się w książce "Walka o jednolity front w Warszawie 1933-1935" Zbigniewa Szczygielskiego, Warszawa 1972.

Żródło fotografii - Wikipedia, domena publiczna, przesłał p. Dariusz Bondar. Zdjęcie ukazało się w książce "Walka o jednolity front w Warszawie 1933-1935" Zbigniewa Szczygielskiego, Warszawa 1972.

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych

Nasz newsletter