Data urodzenia:
1908-10-07
Stopień:
podporucznik saper
Miejsce urodzenia:
Katowice
Imiona rodziców:
Zygmunt - Ludomira Aleksandra z domu Garczyńska
Służba wojskowa do 1939:
W latach 1933-1934 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. W dniach 5-31.07.1937 r. odbył ćwiczenia jako oficer rezerwy 8. Batalionu Saperów.
Wykształcenie:
W 1927 r. ukończył Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. Bergera w Poznaniu. Przez dwa lata studiował na Uniwersytecie Poznańskim po czym wyjechał na studia do Warszawy. Absolwent Politechniki Warszawskiej - inżynier budownictwa lądowego i wodnego. Po wojnie obronił pracę magisterską
Praca zawodowa:
W roku 1934 pojął pracę w Zakładach Mechanicznych "Ursus" w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) - Zakłady Mechaniczne "Ursus"
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) - grupa "Topór" - PKB "Barry"
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny, nadal pracował w Fabryce "Ursus" na stanowisku dyrektora. Z Ursusa musiał uciekać zagrożony aresztowaniem przez UB. Wyjechał na Ziemie Odzyskane. W 1946 roku podjął pracę w Szczecinie, w dawnych Zakładach "Strewer", jako Dyrektor Techniczny. Ze Szczecina też musiał wyjechać. W 1949 roku przeniósł się na Górny Śląsk, gdzie podjął pracę w Zjednoczeniu Fabryk Maszyn i Sprzętu Górniczego w Bytomiu na stanowisko Dyrektora Technicznego. Po przeniesieniu Zjednoczenia do Katowic pracował nadal na stanowisku Dyrektora. W 1964 roku otrzymał nominację: Generalny Dyrektor Górniczy III st. Bezpartyjny, do PZPR, ani do żadnej innej partii nigdy nie należał. W 1964 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1973 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz innymi odznaczeniami.
Informacje dodatkowe:
Bolesław Koehler w 1937 roku w Poznaniu zawarł związek małżeński z Genowefą Marią Schmidt. W tym związku mieli dwoje dzieci: córkę Ewę i syna Krzysztofa. W 1982 roku ożenił się po raz drugi z: Józefą Teresą Buranicz.