Pseudonim:
"Korybut"
Data urodzenia:
1922-05-24
Data śmierci:
1944-12-06
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Lublin
Imiona rodziców:
Bolesław - Stefania z domu Lecewicz
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, Plac Mirowski 20
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Iwo" - "Ostoja"
Szlak bojowy :
Śródmieście Południe
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat, sierż. pchor. Leszek Niklewicz "Roberto" (1920-1944) walczył na Starym Mieście (zgrupowanie "Leśnik" - kompania miotaczy płomieni). Poległ podczas obrony reduty PWPW przy ul. Sanguszki 1. W Powstaniu brała udział także bratowa Bolesława (żona Leszka, Irena Niklewicz, I-voto Makarewicz z domu Romiszewska ps. "Kiera"), która została zamordowana po zajęciu Starego Miasta przez oddziały niemieckie, 2 września 1944 r. w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym nr 1 przy ul. Długiej 7 (Pałac Raczyńskich).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka od 5.10.1944 - jeniec Stalagu X B Sandbostel, nastęnie w Stalagu XVIII C, Markt Pongau i Stalagu XVIII-A/Z (Lazarett) w miejscowości Wolsberg.
Numer jeniecki:
223075
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Zmarł w grudniu 1944 roku w szpitalu obozowym z powodu zapalenia mózgu i niewydolności serca. Pochowany na cmentarzu przyszpitalnym
Miejsce pochówku:
Austria
Uwagi:
W zapisach PCK podawane są dwie różne daty zgonu - pierwsza: 06.12.1944 ze wskazaniem daty pogrzebu 08.12.1944 oraz druga: 15.12.1944. W 1947 roku matka Bolesława zgłosiła się do PCK z prośbą o wystawienie zaświadczenia śmierci syna. Wymieniony w Suplemencie do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego (s. 114 ), jako NN „Korybut”, ur. 29.05.1922 kapral pchor. Śródmieście bat. „Iwo”-„Ostoja”
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter