Pseudonim:
"Dąb"
Data urodzenia:
1927-03-27
Data śmierci:
1944-08-03
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 132 Miejsce: 66
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Franciszek - Wacława
Udział w konspiracji 1939-1944:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz" - pluton 230
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz" - pluton 230
Szlak bojowy:
Żoliborz
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Starsza siostra Barbara Wierzbicka ps. "Ela" była łączniczką, brat Bohdan Wierzbicki ps. "Diabeł" (1925-1996) przeżył walki na Żoliborzu, po kapitulacji znalazł się w niewoli niemieckiej, a po wyzwoleniu służył wraz z ojcem Franciszkiem Wierzbickim w armii Andersa.
Miejsce pochówku :
Pochowany na ul. Żeromskiego 16, w kwietniu 1945 roku ekshumowany na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. A 25, rząd 10, grób 15
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Fot. MPW-zbiory, Arch.środ.-Żyw.-Żniw, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka. Wymieniany w relacji siostry - Barbary Jadwigi Jojnowicz z domu Wierzbickiej ps. ”Ela" dla Archiwum Historii Mówionej :
    "A jeśli chodzi o to, że mój brat młodszy nie żyje... i mój narzeczony, bo miałam narzeczonego, nazywał się Jurek Konopka, jest tutaj też [na Murze Pamięci]. Oni razem byli, właśnie jak Powstanie wybuchło, bo byli na Żoliborzu [niezrozumiałe]. I wiem, że jak dostali rozkaz, żeby przyjść na punkt przed dniem godziny „W”, to jeszcze brat mój, ten właśnie Bolek, to się bardzo cieszył. Jeszcze wiem, że do mamy [mówił]: „My im pokażemy”. Pożegnali się z nami i ostatni raz wtedy ich widzieliśmy, widziałam".
Uwagi:
Data śmierci podawana w na Powązkach Wojskowych oraz w Księdze pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej - Żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych - 03.08.1944. Inna spotykana w opracowaniach data zgonu - 01.08.1944. Uwaga! Data śmierci 1.08.1944 r. podawana jest także odnośnie przyjaciela rodziny Wierzbickich, narzeczonego Barbary i jednocześnie żołnierza plutonu 230 - Jurka Konopki ps. "Sęp" (1924-1944)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter