Pseudonim:
"Śmigły"
Data urodzenia:
1912-02-04
Data śmierci:
1998-01-25
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Bęczkowice
Imiona rodziców:
Franciszek - Józefa
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze) - 4. kompania (IV zgrupowanie) ppor. "Prusa" (Władysław Pietrzak)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa Rynek Starego Miasta 17.
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze) - 4. kompania (IV zgrupowanie) ppor. "Prusa" (Władysław Pietrzak)
Szlak bojowy:
Wola
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne: informacje dodatkowe przekazanę przez p. Jolantę Pryzmont z domu Leszczyńską
Informacje dodatkowe:
Był mężem Mieczysławy Leszczyńskiej pseudonim Szczera. Do upadku Powstania mieszkali w Warszawie pod adresem: Stare Miasto 17 m 15. Po upadku Powstania zostali wypędzeni do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121), a stamtąd wywiezieni na wieś w powiecie piotrkowskim. W maju 1945 roku powrócili do Warszawy i zamieszkali na Woli w starej kamienicy przy ulicy Ogrodowej 56. Z zawodu był stolarzem i dla AK robił skrzynie do transportu broni. W Powstaniu został ranny w prawą stronę ciała, stracił też prawe oko. Dzięki pomocy farmaceutki z apteki, która mieściła się w ich domu (i istnieje do dzisiaj) rany zostały opatrzone. Oka nie udało się uratować.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter