Pseudonim:
"Jastrząb"
Data urodzenia:
1921-09-23
Data śmierci:
2012-01-15
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
kapral podchorąży - plutonowy podchorąży (rozkaz nr 7 D-twa Grupy "Północ z 17.08.1944)
Miejsce urodzenia:
Wilno
Imiona rodziców:
Feliks - Maria z domu Łapin
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1941 r. żołnierz ZWZ-AK Okręgu Białostockiego. W grodzieńskim obwodzie pełnił funkcję oficera informacyjno-wywiadowczego w sztabie obwodu i kierował jego pracą oraz był redaktorem naczelnym pisma „Dekada”. Ukończył szkołę podchorążych inspektoratu grodzieńskiego. W 1943 r. aresztowany został odbity i otrzymał rozkaz wyjazdu do Warszawy w lipcu 1944 r.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Leśnik" - 1. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Muranów - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny w stopę 11.08.1944 na Muranowie. Leczony w szpitalu kompanijnym na ul. Mławskiej 5.
Losy po Powstaniu:
24.09.1944 ujęty na Solcu. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną do obozu w Pruszkowie z którego zbiegł.
Losy po wojnie:
Powrócił do Warszawy, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Warszawskim oraz Akademii Nauk Politycznych. W 1957 r. ukazała się jego pierwsza książka - wspomnienia z Powstania Warszawskiego: "Tędy przeszła śmierć", która przyniosła mu uznanie czytelników. W kolejnych latach opublikował m.in.: "Wspomnienia dziennikarzy z okupacji hitlerowskiej" (współautor),"Na dachu świata", "Słońce nad Starą Płaniną" "W cieniu nadziei", "Jest pan wolny" (publikacja została nagrodzona przez ministra kultury i sztuki), "Turcja bez tajemnic", "Algierskie osobliwości", "Mozaika Śródziemnomorska", "Tańczący Prezydent", "Smak ziemi obiecanej", "I w Ostrej świecisz bramie", "Człowiek na ruchomych piaskach", "W ojczyźnie Boga i Proroków", "Zachowane w pamięci". Troński był również autorem scenariuszy do dwóch filmów dokumentalnych: "Mickiewicz w okresie wileńskim" (1999), "Polska w Ziemi Świętej"(2000). Wieloletni korespondent zagraniczny PAP, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich oraz inicjator utworzenia "Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944". Jego synem jest popularny aktor Marcin Troński ze związku z Izabella z Wilczyńskich.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą (2004), Krzyż Komandorski Oderu Odrodzenia Polski (1999)
Miejsce śmierci:
Gdańsk. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kwatera D18 kolumbarium lewe, rząd 3, nisza 2
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Bronisław Troński „Jastrząb” (1921-2012), fotografia dołączona do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego P/5901 archiwum zgrupowania AK „Leśnik”

Bronisław Troński „Jastrząb” (1921-2012), fotografia dołączona do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego P/5901 archiwum zgrupowania AK „Leśnik”

By Lukasz2 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26651127

By Lukasz2 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26651127

Nasz newsletter