Pseudonim:
"Miles"
Data urodzenia:
1925-03-01
Data śmierci:
1995-01-16
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Janina z domu Zaborska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od września 1941 roku - żołnierz Związku Walki Zbrojnej, dowódca drużyny w plutonie sierż. "Bazalta" w kompanii por. "Bosza" 7. pułku piechoty "Madagaskar" (późniejszy 7. pp "Garłuch"). W jego mieszkaniach przy ul. Mokotowskiej, a następnie przy Świętokrzyskiej zorganizowano punkty rozdziału prasy oraz szkolenia w ramach II i III turnusu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty 7. pp "Madagaskar" - "Garłuch". W okresie od czerwca do grudnia 1942 r. uczestniczył w II turnusie tej podchorążówki uzyskując stopień plutonowego podchorążego. W 1943 r. zostaje dowódcą Oddziału Dywersyjno Bojowego wyłonionego z kompanii por. "Bogumiła". W marcu tego roku zdaje maturę na tajnych kompletach Liceum im. Św. Stanisława Kostki. W kwietniu 1944 r., za zgodą przełożonych przechodzi do IV plutonu Oddziału Specjalnego "Pegaz" (późniejszy batalion "Parasol") Kedywu KG AK. W plutonie formuje drużynę, której zostaje dowódcą. Bierze bezpośredni udział w akcjach samochodowych, w rozbrajaniu żołnierzy niemieckich oraz w akcjach transportu broni, amunicji i sprzętu wojskowego.
Oddział:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 1. kompania - II pluton - 3. drużyna - dowódca.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. Od pierwszych godzin walki wykazuje wyjątkową odwagę i zdolności dowódcze, przyczyniając się osobiście do obrony pozycji przy ul. Młynarskiej, barykady przy ul. Żytniej oraz w czasie walk na terenie cmentarzy Kalwińskiego i Ewangelickiego. W międzyczasie, po zranieniu na Cmentarzu Ewangelickim sierżanta podchorążego "Gryfa" obejmuje dowództwo plutonu. W czasie zaciekłych walk na terenie Cmentarza Ewangelickiego 8 sierpnia przeprowadził szereg skutecznych przeciwnatarć, a w dalszej fazie walk odpierał ataki nieprzyjaciela. W czasie wykonywania rozkazu nakazującego wycofanie się z Cmentarza Ewangelickiego zorganizował pełne ubezpieczenie wycofujących się żołnierzy 1 i 3 kompanii baonu "Parasol". Cmentarz Ewangelicki opuścił jako jeden z ostatnich.
Odniesione rany:
Ciężko ranny 12.08.1944 r. podczas natarcia na terenie dawnego getta - wyeliminowany z dalszych walk, do końca Powstania przebywał w szpitalach.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Virtuti Militari V klasy.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu VII A Murnau. Wyzwolony 29.04.1945 r. przez oddziały armii amerykańskiej. Po wizycie gen. Władysława Andersa w obozie następuje rekrutacja żołnierzy, w wyniku której wraz z Jerzym Zapadko ps. "Mirski" (dawnym dowódcą z "Parasola"), udają się do Włoch, aby zasilić szeregi II Korpusu Polskiego.
Numer jeniecki:
102304
Losy po wojnie:
We Włoszech wcielony do II Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych. Po demobilizacji powrócił do Warszawy.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter