Pseudonim:
"Jolanta"
Data urodzenia:
1912-04-12
Data śmierci:
1991-01-28
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Gabriel - Maria z domu Radionow
Wykształcenie i praca do 1940 r.:
W 1930 r. ukończyła Liceum Przemysłowo Techniczne Żeńskiego Towarzystwa Szkół Pracy w Warszawie. W latach 1935-1940 pracowała jako sekretarka w Liceum im. Lisa-Kuli w Warszawie.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. brała udział w obronie Warszawy jako sanitariuszka w Szpitalu Polowym przy ul. Bartnickiej na Bródnie i w Szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1940 r. Wprowadzona przez swojego ojca, Gabriela, do Związku Walki Zbrojnej; początkowo służyła jako łączniczka (szukanie kwater dla członków organizacji) po roku została łączniczką sztabu VI Obwodu (Praga) Okręgu Warszawskiego ZWZ i pomocnicą głównej łączniczki "Bronki". W dniu 26 sierpnia 1942 roku została aresztowana wraz z bratem Romanem przez Gestapo. Do 20 listopada była przesłuchiwana i torturowana w siedzibie Gestapo przy al. Szucha. Po zwolnieniu była kurierką i kolporterką "Biuletynu Informacyjnego". Za godne zachowanie podczas przesłuchań została odznaczona Krzyżem Walecznych, a później Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Przydział w lipcu 1944 r. - VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sztab Obwodu
Szlak bojowy:
Praga
Losy po wojnie:
Po wojnie awansowana przez Rząd Londyński do stopnia podporucznika. W latach 1946-1963 pracowała w Warszawskich Zakładach Przemysłu Spirytusowego w Warszawie.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.
Miejsce śmierci:
Warszawa, pochowana na Cmentarzu Bródnowskim.
Cecylia Dobrańska Pseudonim: "Jolanta" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter