Pseudonim:
"Andrzej"
Data urodzenia:
1921-10-06
Data śmierci:
1978-12-28
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Leningrad - ZSRR
Imiona rodziców:
Czesław - Maria
Wykształcenie do 1944 r.:
Ukończył Gimnazjum i Liceum im. A. Czackiego, a następnie kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-3 - II pluton
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-3 - II pluton
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
220688
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po demobilizacji kontynuował naukę na Politechnice w Louvain (Belgia), a po powrocie do kraju ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Radomiu, uzyskując tytuł zawodowy inżyniera mechanika w specjalności instalacji grzewczych, wentylacyjnych, gazowych i wodno-sanitarnych. Przez krótki okres prowadził własny sklep filatelistyczno-fotograficzny "Okazja" w Łodzi przy ul. Kilińskiego. Sklep zamknięto po "akcji domiarów". Pracował jako projektant i główny projektant w kilku zakładach m.in. w Spółdzielni "Uniwersum", Zjednoczeniu Przemysłu Lniarskiego, Pracowni Projektowej przy Fabryce Obrabiarek "Ponar Jotes" w Łodzi, której był założycielem. Projektant, realizator i inspektor nadzoru w dziedzinie instalacji przemysłowych. W swojej specjalności zawodowej był również racjonalizatorem i wynalazcą. Był także ekspertem i biegłym sądowym. W latach 70. zaproszony przez UNICEF jako ekspert w dziedzinie projektowania odsalarni wody w Afryce, nie wyjechał, bowiem nie otrzymał paszportu od władz komunistycznych.
Działalność pozazawodowa:
Od 1950 r., czyli od powstania Polskiego Związku Filatelistów, był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Filatelistów. Członek Honorowy PZF, wybitny ekspert i publicysta, wystawca i sędzia klasy międzynarodowej, działacz Okręgu Łódzkiego oraz Zarządu Głównego PZF, wielki znawca i propagator filatelistyki, człowiek o wielkim sercu, życzliwy i uczynny, bezinteresowny i wyrozumiały. Przyjaciel młodzieży. Wyróżniony Odznaką Honorową PZF i innymi odznakami i medalami, w tym za wystawiennictwo. Wieloletni przewodniczący Komisji Historyczno-Badawczej Zarządu Okręgu PZF w Łodzi. Filatelistyką interesował się od najmłodszych lat. Był wystawcą i jurorem. Urok osobisty, biegła znajomość kilku języków obcych i problematyki filatelistycznej ułatwiły Mu również uczestnictwo na wystawach międzynarodowych. Pełnił liczne funkcje we władzach naczelnych i władzach łódzkich PZF; między innymi był członkiem Zarządu Głównego PZF w latach 1955-1959. Jego główne zasługi dla filatelistyki polskiej wiążą się z okresem łódzkim. Polski Związek Filatelistów nadał mu najwyższą godność Członka Honorowego PZF, a także wyróżnił Złotą Odznaką Honorową PZF, Odznaką i Medalem 75-lecia Ruchu Filatelistycznego w Polsce, Medalem za zasługi dla rozwoju publikacji filatelistycznych, Medalem 25-lecia PZF i Medalem Kopernikowskim. Oprócz działalności w PZF był także bibliofilem, numizmatykiem, znawcą antyków i kamieni szlachetnych, zbierał także różne znaczki niepocztowe-fiskalne, dobroczynne, bony towarowe itp. Wszystko to potrafił łączyć z dużymi osiągnięciami w pracy zawodowej. Autor licznych artykułów badawczych, popularyzatorskich i szkoleniowych, które publikował na łamach "Przeglądu Filatelistycznego", "Łódzkiego Biuletynu Filatelistycznego" oraz "Filatelisty". Był członkiem Kolegium Redakcyjnego monografii "50-lecie ruchu filatelistycznego w Łodzi" i "Filatelistyka w Łódzkiem", a także koreferentem części rozdziałów w ostatnim wydaniu "Polskie znaki pocztowe". Opracował również "Katalog specjalizowany znaczków pocztowych ziem polskich" - cz. 1 i cz. 2 (Warszawa KAW 1989) i monograficzne wydanie "Wodzowie".
Odznaczenia:
Medal Wojska po raz 1. i 2. (1948), Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1958), Medal za Warszawę 1939-1945 (1959), Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (kl. V - 1963), Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami (1964), Krzyż Walecznych (1965), Krzyż Armii Krajowej Londyn (1967).
Miejsce śmierci:
Łódź
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter