Pseudonim:
"Radwan"
Data urodzenia:
1901-07-16
Data śmierci:
1978-06-10
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wawrzyniec - Aurelia z domu Serkowska
Przebieg służby wojskowej:
W 1918 roku jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Zdemobilizowany po podpisaniu Traktatu Ryskiego. We wrześniu 1939 roku w oddziałach Wojsk Kolejowych Wojska Polskiego jako adiutant d-cy dywizji. Uczestniczył w obronie Warszawy, za co miał zostać odznaczony Krzyżem Walecznych (brak bliższych danych).
Wykształcenie i praca do 1944 roku.:
Inżynier - przedsiębiorca budowlany. Od 1940 roku prowadził w Warszawie przy ul. Wolskiej 70 skład materiałów budowlanych, który służył podziemu wojskowemu jako magazyn broni i amunicji.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji w ZWZ - AK od listopada 1939 roku - IV Obwód "Grzymała" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon (Ochota, Szczęśliwice) kryptonim "XXIV-41" - dowódca kpt. Tadeusz Jasiński ps. "Zych" z przydziałem: IV Obwód "Grzymała" - 1. Rejon, początkowo jako dowódca sekcji, następnie jako oficer informacyjny. Aresztowany w styczniu 1943 roku w mieszkaniu przy ul. Górczewskiej 6, został osadzony na Majdanku. Dzięki staraniom rodziny i zaangażowaniu AK wykupiony z obozu.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wolska 120
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon. Brał udział w próbie opanowania koszar w Domu Akademickim przy placu Narutowicza, obsadzonych przez ok. 350 funkcjonariuszy Schutzpolizei.
Szlak bojowy:
Ochota do 2.08.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną - wywieziony został do obozu koncentracyjnego.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wolski w Warszawie, kwatera 34, rząd 6, grób 1.
Informacje dodatkowe:
Według informacji przekazanych w ankiecie w 1998 r. przez Stanisława Krakowskiego, jego brat cioteczny Czesław Judycki odznaczony był Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W okresie okupacji niemieckiej posługiwał się fałszywymi nazwiskami konspiracyjnymi, ale brak jest danych, jakie to były nazwiska. Ze względów bezpieczeństwa był fikcyjnie wymeldowany do Radości pod Warszawą (ówczesny adres zameldowania nie jest ustalony). W czasie Powstania Warszawskiego, 5 sierpnia 1944 roku na Woli podczas tzw. "rzezi Woli" zginęli członkowie rodziny Czesława Judyckiego, zamieszkali przy ul. Wolskiej. Byli to: matka, siostra z dwoma synkami (7-miesięcznym i 4-letnim), wuj i dwaj bracia ojca C. Judyckiego. Brat Romuald Judycki zginął w KL Flossenbürg - Leitmeritz. Z pisma, w którym Judycki zwracał się do ZBoWiD-u w 1976 r. wynika, że za udział w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. miał otrzymać Krzyż Walecznych, a w czerwcu 1944 roku miał być przedstawiony do odznaczenia Srebrnym Krzyżem Zasługi Z Mieczami. O fakcie tym poinformować go miał dowódca Rejonu kpt. Tadeusz Jasiński ps. "Zych", jednak z racji wybuchu Powstania do formalnego odznaczenia ostatecznie nie doszło. W 1976 roku Judycki rozpoczął starania o weryfikację tego faktu i wystawienie mu wtórnika legitymacji KW oraz SKZzM, jednak nie doczekał rozstrzygnięcia sprawy - zmarł w 1978 roku.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Judycki Czesław, kopia pisma Czesława Judyckiego do Koła Byłych Żołnierzy AK z dn. 02.06.1976 z prośbą o weryfikację nadania KW, ankieta uczestnika Powstania Warszawskiego, (zgłoszenie wypełnione w 1998 r. przez brata ciotecznego, Stanisława Krakowskiego ps. Staś, zweryfikowana przez Środowisko IV Obwodu Ochota Światowego Związku Żołnierzy AK, na podstawie listy oficerów IV Obwodu Ochota. Na dokumencie podpis Przewodniczącego Komisji Historycznej IV Obwodu, Stanisława Tymkiewicza ps. Michał. Czesław Judycki wymieniany jest w książkach Józefa Kazimierza Wroniszewskiego (1925 – 2013) pt. Ochota 1939-1945 oraz IV Obwód AK Ochota Okręgu Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Czesław Judycki, fotografia wykonana w 1920 roku. Ze zbiorów  rodzinnych p. Stanisława Krakowskiego

Czesław Judycki, fotografia wykonana w 1920 roku. Ze zbiorów rodzinnych p. Stanisława Krakowskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Judycki Czesław, zasób Pokoju Kombatanta MPW

Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Judycki Czesław, zasób Pokoju Kombatanta MPW

Nasz newsletter