Czesław Tomasz Michalski

Pseudonim:
"Skrzydlak"
Data urodzenia:
1924-05-21
Data śmierci:
2000-05-11
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Numer legitymacji AK:
114646
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1940 roku - żołnierz Związku Walki Zbrojnej. Początkowo w plutonie 624 w VI Obwodzie Praga Okręgu Warszawskiego ZWZ, następnie w oddziale ODB-22 (praski Oddział Dywersji Bojowej). Ukończył tajną Szkołę Podoficerską. Od września 1943 r. w Oddziale Bojowym Kontrwywiadu KG AK ("Wapiennik" - "993 / W" - "Wykonawczy" - późniejsza kompania "Zemsta" batalionu "Pięść"). Uczestnik akcji: Podhorecka, Leitgeber, konfidenci z Elektoralnej, konfidentki na cmentarzu.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - 1. kompania "Zemsta". Po przejściu do Śródmieścia - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 2. kompania - II pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 318 Lamsdorf, następnie Stalagu VIII C Sagan
Numer jeniecki:
104963
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powrócił do Warszawy. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w budownictwie i turystyce.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter