Pseudonim:
"Lanca"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1990-11-23
Funkcja:
-
Rocznik:
1906
Wykształcenie:
Absolwent Gimnazjum w Poniewieżu i Uniwersytetu Kowieńskiego. Od rozpoczęcia studiów członek Korporacji Akademickiej "Lauda"; w roku akademickim 1931/32 jej Sekretarz, a w latach 1932/1933 - Wiceprezes.
Działalność do 1939 r.:
Sportowiec, zawodnik, a później członek Zarządu klubu piłkarskiego "Sparta", Prezes ZSPUL, potem Prezes ZPMAL (Związek Polskiej Młodzieży Akademickiej Litwy).
Udział w konspiracji 1939-1944:
Żołnierz Wileńskiego Okręgu Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Aresztowany przez Gestapo i uwięziony w Kownie. Kosztem rodzinnego majątku uratowany przed wywózką do obozu i przewieziony do Wilna - z obowiązkiem regularnego meldowania się na policji. Decyzją wileńskiej AK mianowany oficerem łącznikowym z Warszawą.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - przydział nieznany.
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - wywieziony na teren okupowanej Czechosłowacji (Protektorat Czech i Moraw), zamieszkał w Pradze czeskiej. Tam ponownie aresztowany przez Gestapo, osadzony w więzieniu na Pankracu, skąd miał trafić do obozu w Terezinie (Theresienstadt), jednak ofensywa Armii Czerwonej pokrzyżowała te plany.
Losy po wojnie:
W 1945 r. powrócił do kraju, zamieszkał w Warszawie. Pracował w handlu zagranicznym. Przebywał w Lagos jako szef polskiej placówki dyplomatycznej. Prawnik. Specjalista od prawa międzynarodowego.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter