Pseudonim:
"Spokojny"
Data urodzenia:
1912-03-14
Data śmierci:
1970-12-14
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Kazimierz - Zofia z domu Jakubiak
Wykształcenie i praca:
Optyk, właściciel hurtowni optycznej
Okres okupacji niemieckiej:
Formalnie Czesław Pawłowski nie uczestniczył w konspiracji wojskowej, ale był autentycznie czynny w działaniu na rzecz ratowania swoich przedwojennych znajomych pochodzenia żydowskiego. Podczas wojny współpracował z Władysławem Bartoszewskim, szczególnie w okresie po jego powrocie z obozu koncentracyjnego Auschwitz w lecie 1941 roku. Dzięki fikcyjnemu zatrudnieniu w legalnie działającej hurtowni optycznej Czesława Pawłowskiego, Władysław Bartoszewski mógł posługiwać się przez około półtora roku legitymacją pracownika jego firmy (zanim uzyskał inne papiery z AK). W rewanżu, z racji łączącej ich przyjaźni oraz wzajemnego zaufania, od 1942 roku Władysław Bartoszewski pomagał Czesławowi Pawłowskiemu w uzyskiwaniu fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów.
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak bliższych informacji. Po upadku Powstania wychodził z Warszawy jako żołnierz Komendy Głównej Armii Krajowej - Oddziału VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy). Wystawiona wówczas (dzięki staraniu Władysława Bartoszewskiego ps. "Teofil") legitymacja, miała uchronić Czesława Pawłowskiego przed zagrożeniem ze strony gestapo i umożliwić mu "bezpieczniejsze" opuszczenie Warszawy wraz z wojskiem.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Brat Zdzisława i Zygmunta Pawłowskich
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), następnie osadzony w Oflagu II D Gross Born (Grossborn-Westfalenhof)
Numer jeniecki:
101529
Odznaczenia:
Uhonorowany Medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" - najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym osobom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Medal przyznawany jest przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, PCK - kartoteka, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu, archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter