Pseudonim:
"Sława"
Data urodzenia:
1925-02-17
Data śmierci:
2011-04-10
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Stefania z domu Śliwa
Wykształcenie do 1944 r.:
Absolwentka: Gimnazjum Żeńskiego im. Marii Konopnickiej, Städtische Handwerkschule für Frauenberufe, ul. Białostocka 4, Städtische Fachschule für Bekleidungsgewerbe, ul. Polna 46a.
Nazwisko konspiracyjne:
W latach okupacji mogła występować jako Karolina Danuta Oporczyk, córka Stefana, urodzona 10.XII.1927 r. w Zacierzewiu, pow. Stołpce.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1940 służyła w Związku Walki Zbrojnej jako kolporterka prasy; - w marcu 1941 złożyła przysięgę w domu na Solcu, - służyła jako łączniczka sztabowa przy Komendzie 1. Rejonu VI Obwodu Praga zgrupowania WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania "Niagara”-"Nazaret”) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, - współpracowała z przełożoną łączniczek - Leokadią Dukalską ps. "Loda”(nauczycielką); - współpracowała z łączniczkami ps. "Leliwa”, "Lebunia”, "Doliwa”, "Wanda”, "Wrzos” (Stefania Gocman), "Róża”, "Jutrzenka”, "Mila”. Pełniła służbę przenosząc meldunki, mapki topograficzne obiektów, w których miały odbyć się akty dywersji na terenie Pragi (np. wysadzenie torów na Dworcu Wschodnim w 1942 r., do tej akcji również udział w zabezpieczeniu materiałów wybuchowych - Niemcy w rewanżu powiesili 10 więźniów z Pawiaka na rogu ul. Toruńskiej i Wysockiego), przewóz małych pakietów (z meldunkami lub mikrofilmami); - uczestniczyła w kolportażu prasy z tajnej drukarni przy ul. Dzielnej, - rozprowadzała uczestników zebrań Komendy odbywających się w domu na Krakusa 3, - uczestniczyła w obstawach przy dostawach broni, w organizowaniu lokali na szkolenia wojskowe. Miejsca komórek: ul. Złota, Ogrodowa, Szustra, Francuska, Modlińska, Strzelecka, Piotra Wysockiego, Targowa. W czasie okupacji kilkakrotnie wpadała w łapanki, ale dzięki szczęściu i czerwonym papierom szkoły zawodowej udawało się uniknąć aresztowania. W latach 1940-1944 ukończyła szkolenie sanitarne I, II i III stopnia oraz przysposobienie wojskowe; - w 1943 r. wraz z klasą szkoły odzieżowej wożona była przez Niemców do zakładów "Többensa”, działających na terenie Getta, najpierw do prac krawieckich, później przy likwidacji zakładów.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Krakusa 3
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Komenda 1. Rejonu - WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania)
Szlak bojowy:
Praga: Bródno, Pelcowizna, Targówek. Przeprowadzała łączniczki z innych Rejonów przez trudny teren zajęty przez Niemców. Służbę pełniła do zdobycia Pragi przez oddziały Armii Czerwonej i 1. Armii Wojska Polskiego - 14.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Pozostała na Pradze, na krótko uciekła do Rembertowa.
Odznaczenia:
Odznaka Grunwaldzka, Medal "Zwycięstwa i Wolności", Medal "Za Warszawę 1939-1945".
Nazwisko po mężu:
Danuta Mejor
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Miejsce pochówku:
Pochowana w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych w Warszawie (kw. A 18-6-25).
Źródła:
MPW-kontakt (2011): prof. UKSW dr hab. Mieczysław Mejor
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. udostępnił Mieczysław Mejor

Fot. udostępnił Mieczysław Mejor

Okupacyjna Kennkarte (Karta rozpoznawcza) Danuty Gocman. Skan udostępnił Mieczysław Mejor

Okupacyjna Kennkarte (Karta rozpoznawcza) Danuty Gocman. Skan udostępnił Mieczysław Mejor

Nasz newsletter