Pseudonim:
"Magda"
Data urodzenia:
1924-05-06
Data śmierci:
2023-02-10
Funkcja:
łączniczka kanałowa
Miejsce urodzenia:
Wołkowysk
Imiona rodziców:
Franciszek - Feliksa z domu Słodkowicz
Harcerstwo:
Od 1934 roku harcerka drużyny im. Marii Konopnickiej w Wołkowysku, następnie (od 1936 r.) w drużynie przy Gimnazjum im. Stefana Batorego. Od sierpnia 1940 r. harcerstwo konspiracyjne w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od września 1942 r. Armia Krajowa - Wojskowa Służba Kobiet - przysięgę składała przed kpt. Ewą Grodecką - zastępcą szefa WSK w KG i szefostwie BiP. W trakcie okupacji skierowana przez kpt. Grodecką na kurs podchorążówki oraz kurs samochodowy. Przydział przed Powstaniem : Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział V (Łączności) - batalion łączności
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, Internat RGO przy ul. 6. Sierpnia 16, następnie 3. Maja róg Czerwonego Krzyża.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział V (Łączności) - batalion łączności - łączniczka Komendy Głównej w oddziale łączności specjalnej, przewodniczka kanałowa wyspecjalizowana w trasie ze Śródmieścia na Stare Miasto.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Skierowana w transporcie do Wrocławia. Pracowała przymusowo przy budowie okopów pod Wrocławiem, a następnie w fabryce dynamitu w miejscowości Piotrowice. Od kwietnia do 9 maja 1945 przetrzymywania w więzieniu w Jeleniej Górze, za pomoc przy próbie ucieczki z obozu. Otrzymała wyrok śmierci, jednak została uwolniona przez wkraczające wojska radzieckie.
Losy po wojnie:
Absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi. Lekarz - ginekolog-położnik, pracowała m. in w Pogotowiu Ratunkowym i Szpitalu Miejskim w Pabianicach. W 1976 roku powróciła do Warszawy, gdzie do emerytury pracowała jako lekarz rejonowy w Poradni przy ul. Rembielińskiej.
Nazwisko po mężu:
Wrzosińska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kwatera R-2, rząd 4, grób 2
Informacje dodatkowe:
Jej ojciec służył w 3 Pułku Strzelców Konnych w Wołkowysku na stanowisku kierownika składnicy map sztabowych. Wzięty do niewoli przez sowietów, trafił do Kozielska.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personale uczestników Powstania Warszawskiego: Koziej Danuta, deklaracja ZBoWiD, ankieta-biogram (formularz MPW). Informację o śmierci przekazał p. Tomasz Wrzosiński, syn (aktualizacja: 11-04-2023).
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Powstanie Warszawskie, Danuta Koziej - Wrzosińska na rogu ulic Kruczkowskiego i Tamki. Zdjęcie pochodzi z albumu pt. „Miasto Nieujarzmione” -  Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1957. Fot. udostępnione przez p. Danutę Koziej - Wrzosińską

Powstanie Warszawskie, Danuta Koziej - Wrzosińska na rogu ulic Kruczkowskiego i Tamki. Zdjęcie pochodzi z albumu pt. „Miasto Nieujarzmione” - Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1957. Fot. udostępnione przez p. Danutę Koziej - Wrzosińską

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter