Danuta Stanisława Woźniak

Pseudonim:
"Danusia"
Data urodzenia:
1931-03-07
Data śmierci:
2019-07-29
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Tadeusz - Helena z domu Kozik
Wykształcenie do 1939 roku :
Przed wojną uczęszczała do Szkoły Powszechnej nr 29 na ul. Zagórnej 3. W czasie okupacji Niemcy zajęli budynek szkolny, a zajęcia odbywały się na ul. Wilanowskiej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa ul. Czerniakowska 193 m. 61
Oddział :
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - 3 kompania - dołączyła jako ochotniczka w sierpniu 1944
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Nie została ranna
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim :
Jej ojciec Tadeusz Woźniak ”Nunek„ oraz stryj Aleksander Woźniak ps. ”Smok" byli żołnierzami 3 kompanii w zgrupowaniu ”Kryska".
Losy po Powstaniu :
Przed zajęciem dzielnicy przez oddziały niemieckie w nocy z 18 na 19.09 ewakuowana wraz z grupą powstańców na prawy brzeg Wisły (na łodzi pontonowej znaleźli się m.in. ranni dowódcy zgrupowania - kpt. art. Zygmunt Netzer „Kryska” oraz kpt. art. Zbigniewa Specylak-Skrzypecki „Tur”). "Danusia" jako jedna z nielicznych przeżyła przeprawę przez Wisłę, podczas której na jej oczach poległ wiosłujący łodzią Tadeusz Woźniak ”Nunek". Z około 40-50 osób na łodzi, przeżyło zaledwie 13. Ostrzelany ponton zatrzymały filary zwalonego mostu Poniatowskiego. P o trzech dniach ocalałych ze środka rzeki zabrali cicho, pod osłoną nocy polscy żołnierze, którzy przypłynęli po nich od strony Pragi.
Losy po wojnie:
Po wojnie nie ujawniła swojej działalności w Armii Krajowej, nie była represjonowana.
Odznaczenia :
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (1948).
Nazwisko po mężu :
Danuta Zabawa
Informacje dodatkowe :
Danuta, jej ojciec Tadeusz, stryj Aleksander i pozostali uczestnicy Powstania zamieszkujący do wybuchu walk przy ul. Czerniakowskiej 193 wywodzili się z tzw. grupy "bazar". Powstanie tej nieoficjalnej nazwy tłumaczy Aleksander Woźniak ps. Smok w swojej relacji dla Archiwum Historii Mówionej: "zgłosiłem się do kapitana „Sępa” i zostałem [przyjęty] ze swoją piątką, i jeszcze dwóch z „bazaru”. Nasze dwa podwórka nazywały się bazar. Dlaczego? Bo za cara jeszcze był tam bazar i na naszą drużynę – bo to nie pluton, był za mały – mówili „bazar”. Ryszard Czugajewski, mój kolega szkolny, napisał książkę „Na gruzach, piwnicach i ulicach Czerniakowa”. W książce tej z mieszkańców Czerniakowskiej 193, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim wymienieni są: Tadeusz i Zbigniew Mejer, Kazimierz Wróblewski ps. Wróbel, Stanisław Sztandur ps. Bizon, Ryszard Czugajewski ps. Orzeł, Wiktor Czerepiński ps. Cichy, Zygmunt i Stefan Deyowie, Jadwiga Rowińska, Aleksander i Tadeusz Woźniakowie i inni. Do zadań Danuty należało przenoszenie meldunków i rozkazów, dostarczała także naboje na stanowiska ogniowe i prowadziła obserwację w wyznaczonych miejscach.
Źródła:
MPW-ankieta, dokumenty i fotografie z archiwum prywatnego p. Danuty Zabawy z domu Woźniak, Ryszard Czugajewski "Na barykadach, w kanałach i gruzach Czerniakowa" (Instytut Wydawniczy "Pax", Warszawa, 1970). Informacja o śmierci - Pokój Kombatanta MPW
Uwagi :
Przeprawę pontonową na praski brzeg Wisły, której doświadczyła Danuta Woźniak i jej ojciec strz. Tadeusz Woźniak ps. "Nunek" opisuje w swojej książce Ryszard Czugajewski "Orzeł" ( "Na barykadach, w kanałach i gruzach Czerniakowa" - Instytut Wydawniczy "Pax", Warszawa, 1970), jednak wydarzenia te datuje na noc z 18 na 19 września 1944. Według innych relacji i opracowań przeprawa ta miała miejsce dzień później - 20.09.1944 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Danuta Stanisława Woźniak, po wojnie Zabawa, ps. "Danusia". Fot. z archiwum prywatnego p. Danuty Zabawy

Danuta Stanisława Woźniak, po wojnie Zabawa, ps. "Danusia". Fot. z archiwum prywatnego p. Danuty Zabawy

Nasz newsletter