Pseudonim:
"Gutek"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1944-10-02
Funkcja:
przewodnik kanałowy
Stopień:
strzelec
Udział w konspiracji 1939-1944:
Wiosną 1943 r. uczestniczył w powstaniu w getcie - wtedy poznał warszawskie kanały. Po zdławieniu walk był więźniem KL Warschau ("Gęsiówka").
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - pluton pancerny "Wacek" - ochotnik, od 5.08.1944 w drużynie technicznej plutonu, następnie w oddziale liniowym.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Żoliborz - kanały - Stare Miasto - Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów - kanały - Śródmieście. 5.08.1944 r. uwolniony przez batalion "Zośka" z obozu koncentracyjnego "Gęsiówka". W grupie ok. 50 Żydów zgłosił się ochotniczo do oddziału. Po przejściu na Stare Miasto wszedł w skład drużyny przewodników kanałowych Grupy "Północ". W ciągu kolejnych dni brał udział w rozpoznaniu trasy Stare Miasto - Żoliborz, którą następnie przeprowadzał oddziały bojowe oraz rannych ewakuowanych ze Starówki. W drodze powrotnej przenosił broń i amunicję. W połowie sierpnia uczestniczył w rozpoznaniu kanałowych dojść z pozycji zgrupowania "Sosna" pod dawnym gettem do Pawiaka. Pod koniec miesiąca, w związku z planowaną akcją przebicia do Śródmieścia, brał udział w rozpoznaniu trasy z pl. Krasińskich na pl. Bankowy. W nocy 30/31 sierpnia poprowadził desant kanałowy por. "Piotra" z batalionu "Czata 49". Przed upadkiem Starego Miasta wyprowadził grupę powstańców kanałami do Śródmieścia. Na Górnym Czerniakowie rozpoznawał trasę kanałową na Mokotów, którą w nocy 20.09.1944 przeprowadził część zgrupowania "Radosław" i "Kryska".
Miejsce (okoliczności) śmierci:
W związku ze swoim semickim wyglądem nie mógł wyjść do niewoli z oddziałami AK. Podczas kolejnego zawieszenia broni, 2 października poszedł na rozpoznanie w rejon wysadzonego Mostu Poniatowskiego, po którym planował, wraz z grupą pozostałych Żydów baonu "Zośka" przeprawić się na Pragę. Rozpoznał przejście, jednak w drodze powrotnej na kwatery śródmiejskie został dostrzeżony przez Niemców i zastrzelony w pobliżu mostu.
Dawid Goldman Pseudonim: "Gutek" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter