Pseudonim:
"Edmund"
Data urodzenia:
1912-10-09
Data śmierci:
1999-06-09
Funkcja:
plastyk
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Roman - Marcjanna
Wykształcenie:
W latach 1931-1935 studiował w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa u profesorów Edwarda Butrymowicza i Mieczysława Schulza. Od 1935 r. do 1939 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pekalskiego. Dyplom obronił dopiero po wojnie - w 1946 r. u Felicjana Szczęsnego Kowarskiego.
Pseudonimy:
"Plastyk", "Edmund"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy). Jako plastyk uczestniczył w działaniach akcji "N"; w jego mieszkaniu znajdowała się jedna ze skrytek "enowców". W 1941 r. uczestniczył w akcji wykradzenia z rąk niemieckich aresztowanego przez Gestapo Stanisława "Miedzę" Tomaszewskiego.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mazowiecka 11
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy).
Dzielnica:
Śródmieście. W pierwszych dniach sierpnia 1944 r. wraz z Mieczysławem Jurgielewiczem wykonał słynny plakat "Do broni w szeregach AK".
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, uciekł z transportu, do przejścia frontu ukrywał się we wsi Szlembark koło Nowego Targu.
Losy po wojnie:
Powrócił do Warszawy, wraz z żoną Ireną zamieszkał na ul. Mostowej (na ścianie domu pod nr. 2 widnieje tablica upamiętniająca tę parę). W latach 1954-1960 projektował i nadzorował zdobienie freskami i sgraffito elewacji kamieniczek Starego Miasta. Był również grafikiem specjalizującym się w tematyce warszawskiej, autorem cyklu rysunków zburzonej Warszawy (1946).
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Edmund Julian Burke

Edmund Julian Burke

Słynny plakat „Do broni, w szeregach AK” zaprojektowany wraz z Mieczysławem Jurgielewiczem.

Słynny plakat „Do broni, w szeregach AK” zaprojektowany wraz z Mieczysławem Jurgielewiczem.

Nasz newsletter