Powrót do biogramów

Edmund Julian
Burke

Pseudonim
"Edmund"
Data urodzenia
1912-10-09
Data śmierci
1999-06-09
Stopień
plastyk
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Roman - Marcjanna
Wykształcenie
W latach 1931-1935 studiował w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa u profesorów Edwarda Butrymowicza i Mieczysława Schulza. Od 1935 r. do 1939 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pekalskiego. Dyplom obronił dopiero po wojnie - w 1946 r. u Felicjana Szczęsnego Kowarskiego.
Pseudonimy
"Plastyk", "Edmund"
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od 1940 - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy). Jako plastyk uczestniczył w działaniach akcji "N"; w jego mieszkaniu znajdowała się jedna ze skrytek "enowców". W 1941 r. uczestniczył w akcji wykradzenia z rąk niemieckich aresztowanego przez Gestapo Stanisława "Miedzę" Tomaszewskiego.
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Mazowiecka 11
Oddział
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy).
Dzielnica
Śródmieście. W pierwszych dniach sierpnia 1944 r. wraz z Mieczysławem Jurgielewiczem wykonał słynny plakat "Do broni w szeregach AK".
Losy po Powstaniu
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, uciekł z transportu, do przejścia frontu ukrywał się we wsi Szlembark koło Nowego Targu.
Losy po wojnie
Powrócił do Warszawy, wraz z żoną Ireną zamieszkał na ul. Mostowej (na ścianie domu pod nr. 2 widnieje tablica upamiętniająca tę parę). W latach 1954-1960 projektował i nadzorował zdobienie freskami i sgraffito elewacji kamieniczek Starego Miasta. Był również grafikiem specjalizującym się w tematyce warszawskiej, autorem cyklu rysunków zburzonej Warszawy (1946).
Odznaczenia
Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce śmierci
Warszawa
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram