Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1929-09-30
Data śmierci:
1986-04-13
Funkcja:
służba pomocnicza - aprowizacja
Miejsce urodzenia:
Mielnica Mała (Wielkopolska)
Imiona rodziców:
Stanisław - Marianna z domu Mierzwa
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak bliższych informacji na temat przydziału. Podczas Powstania zajmował się aprowizacją i pozyskiwaniem artykułów żywnościowych dla kuchni polowej prowadzonej przez Aleksandrę Gizowską i Stanisławę Kaczor oraz pozyskiwaniem amunicji dla Powstańców.
Odniesione rany:
Ranny podczas bombardowania w pierwszych dniach września 1944 r.: zmiażdżenie lewej ręki, która dla ratowania jego życia po Powstaniu została mu amputowana przez lekarza w Słupsku.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121). Przez Słupsk dotarł do Chojnic. Według relacji rodzinnej, w domu jego matka Maria Kępa wypruła z kołnierza chłopca zaświadczenie o udziale w Powstaniu, jednak w obawie przed zbliżającą się Armią Czerwoną natychmiast je spaliła.
Miejsce śmierci:
Gałąźnia Wielka gm. Kołczygłowy
Źródła:
Oświadczenie Aleksandry Gizowskiej i Stanisławy Kaczor z dnia 2.09.1947 roku o okolicznościach ranienia i udziale Edwarda Kępy w Powstaniu Warszawskim, archiwum rodzinne p. Ryszarda Kępy
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów