Edward Mieczysław Serwański

Pseudonim:
"Tur"
Data urodzenia:
1912-10-13
Data śmierci:
2000-08-29
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik czasu wojny
Miejsce urodzenia:
Hamburg
Pseudonimy:
"Tur", "Mietek"
Wykształcenie:
Studiował na Wydziale Prawno- ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, zaangażowany w działalność harcerską.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. uczestniczył w obronie Warszawy. Po powrocie z Warszawy do Ostrowa Wielkopolskiego członek Szarych Szeregów i organizacji „Ojczyzna”.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi, Delegatura Rządu na Kraj - Organizacja Ziem Zachodnich "Ojczyzna" ("Omega") - współorganizował oddziały Delegatury Rządu RP na ziemie wcielone do Rzeszy oraz tajne szkolnictwo. W 1942 r. został pełnomocnikiem Biura Zachodniego przy Delegacie Rządu RP na Kraj oraz wszedł w skład Kuratorium Wojennego. W drugiej połowie 1943 r. zagrożony aresztowaniem przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował w Sekcji Zachodniej Departamentu Informacji i Prasy Delegatury Rządu RP na Kraj oraz w Wydziale Zachodnim Głównej Kwatery Szarych Szeregów, będąc jednocześnie oficerem Korpusu Zachodniego AK.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 4. Rejon "Zagończyk" - 43. kompania WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania)
Szlak bojowy:
Wola do 7.08.1944 r. - wyszedł z ludnością cywilną.
Losy po Powstaniu:
Od września 1944 do stycznia 1945 był inicjatorem i kierownikiem akcji pod kryptonimem „Iskra Dog”, dokumentującej zbrodnie hitlerowskie dokonane na żołnierzach i ludności cywilnej w czasie Powstania.
Losy po wojnie:
Współtworzył Instytut Zachodni w Poznaniu. Aresztowany w marcu 1948 r. przez UBP i skazany na 7 lat więzienia. Zwolniony w 1952 r. na mocy amnestii, wrócił do Instytutu Zachodniego, w którym pracował aż do przejścia na emeryturę. W 1981 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, był autorem licznych książek, artykułów i rozpraw dotyczących wielkopolskiej konspiracji oraz stosunków polsko-niemieckich. Zmarł 29 sierpnia 2000 roku.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i in.
Miejsce śmierci:
Poznań
Informacje dodatkowe:
Podczas Powstania Warszawskiego organizował odcinek „Attoza” w rejonie ul Elektoralnej na obszarze zgrupowania por. „Ostoi”. Autor książki "Życie w powstańczej Warszawie sierpień - wrzesień 1944. Relecje-dokumenty. Instytut Wydawniczy "PAX" 1965 r. oraz : ,,Ostrów Wielkopolski i jego region w okresie II wojny światowej'', ,,Wielkopolska w cieniu swastyki'' i ,,Z dziejów wielkopolskiej konspiracji 1939–1945''.
Edward Mieczysław Serwański Pseudonim: "Tur", "Mietek", "Wojtek" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Edward  Serwański (1912-2000) Fot AR MPW

Edward Serwański (1912-2000) Fot AR MPW

Nasz newsletter