Data urodzenia:
1923-01-01
Stopień:
kapral z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Kazimiera
Harcerstwo:
Do wybuchu wojny był harcerzem Związku Harcerstwa Polskiego w drużynie przy Szkole Powszechnej nr 2 w Legionowie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1940 roku w ZWZ - AK, zaprzysiężony w mieszkaniu p. Sajewicza przy ul. Jasnogórskiej w Legionowie. W ramach konspiracji odbył przeszkolenie wojskowe. Zajęcia odbywały się w mieszkaniach prywatnych na terenie Legionowa, natomiast ćwiczenia wojskowe w lasach Białołęki Dworskiej. Przydział w lipcu 1944: VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - pluton 705, dowódca
Ludwik Schmidt "Rabczyk".
Praca w czasie wojny:
W okresie okupacji niemieckiej pracował w zakładzie fotograficznym, gdzie na potrzeby AK zdobywał zdjęcia robione przez żołnierzy niemieckich, które następnie przekazywał "Jaworowi".
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - pluton 705
Szlak bojowy :
Legionowo - zajęcie koszar w Legionowie, Legionowo-Przystanek - Chotomów - Cegielnia (Jabłonna) - Choszczówka.Do jego zadań należało również ubezpieczenie osób kopiących rowy przeciwczołgowe u zbiegu szos: Zegrzyńskiej i Strużańskiej
Losy po Powstaniu:
Po rozwiązaniu oddziału pod Choszczówką powrócił do domu.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska po raz 1, 2, 3 i 4 (Londyn), Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Pamiątkowa Akcji "Burza", Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Uhonorowany również Medalem Pamiątkowym „Żołnierzom Armii Krajowej społeczeństwo I Rejonu VII Obwodu „Obroża”.
Awanse:
Awansowany do stopnia porucznika
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Legionowie, kwatera 6 C
Informacje dodatkowe:
Jego bezpośrednim przełożonym był zamieszkały na Bukowcu „Jawor”, z którym skontaktował go
Edward Leszczyński „Jaksa”. Przyjęto, że wszystkie pseudonimy w drużynie będą rozpoczyłany się od litery ”J".
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego|materiały do Słownika Biograficznego Uczestników Powstania gromadzone przez Pokój Kombatanta MPW, w tym dane przekazane przez Koło Nr 1 ŚZŻAK w Legionowie.
Publikacje:
Historia harcerstwa w pow. legionowskim