Eileen Frances Short-Garlińska

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1912-04-01
Data śmierci:
1990-03-26
Funkcja:
sanitariuszka
Nazwisko panieńskie:
Short
Miejsce urodzenia:
Liverpool
Lata 1912 - 1939:
Urodzona w rodzinie irlandzkiej. Od 1935 roku mieszkała w Polsce i była nauczycielką języka angielskiego. 4 września 1939 roku wzięła ślub z poznanym w 1936 roku Józefem Garlińskim
Okres okupacji:
W czasie wojny Eileen Frances Short-Garlińska wstąpiła w szeregi ZWZ-AK (jej mąż ppor. Józef Garliński "Long" był kierownikiem Wydziału Bezpieczeństwa Komendy Głównej AK) .W 1943 r. uczestniczyła w tajnych szkoleniach żeglarskich, a także regatach, w których otrzymała medal (przekazany po wojnie do zbiorów British Museum)
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska"
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków - pełniła służbę w rejonie ul. Wilanowskiej i w szpitalu w budynku ZUS-u przy Czerniakowskiej.
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji Powstania znalazła się wśród ludności cywilnej . Skierowana do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), z którego udało jej się zbiec, a następnie przedostać do Wielkiej Brytanii. Tam rozpoczęła pracę tłumaczki w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rządu RP na uchodźstwie. Została również działaczką Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Angielskiej i przewodniczącą Komitetu Brytyjek żon Polaków.
Losy po wojnie:
W listopadzie 1945 spotkała się z mężem. W 1986 została odznaczona przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce pochówku:
Pochowana na Gunnersbury Cemetery w Londynie.
Informacje dodatkowe:
Tłumaczka dokumentów Delegatury Rządu na Kraj.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tablica upamiętniająca heroiczną postawę Eileen Frances Short-Garlińskiej -  Katedra  Polowa Wojska Polskiego w Warszawie.

Tablica upamiętniająca heroiczną postawę Eileen Frances Short-Garlińskiej - Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie.

Nasz newsletter