Powrót do biogramów

Eileen Frances
Short-Garlińska

Pseudonim
-
Data urodzenia
1912-04-01
Data śmierci
1990-03-26
Stopień
sanitariuszka
Nazwisko panieńskie
Short
Miejsce urodzenia
Liverpool
Lata 1912 - 1939
Urodzona w rodzinie irlandzkiej. Od 1935 roku mieszkała w Polsce i była nauczycielką języka angielskiego. 4 września 1939 roku wzięła ślub z poznanym w 1936 roku Józefem Garlińskim
Okres okupacji
W czasie wojny Eileen Frances Short-Garlińska wstąpiła w szeregi ZWZ-AK (jej mąż ppor. Józef Garliński "Long" był kierownikiem Wydziału Bezpieczeństwa Komendy Głównej AK) .W 1943 r. uczestniczyła w tajnych szkoleniach żeglarskich, a także regatach, w których otrzymała medal (przekazany po wojnie do zbiorów British Museum)
Oddział
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska"
Szlak bojowy
Górny Czerniaków - pełniła służbę w rejonie ul. Wilanowskiej i w szpitalu w budynku ZUS-u przy Czerniakowskiej.
Losy po Powstaniu
Po kapitulacji Powstania znalazła się wśród ludności cywilnej . Skierowana do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), z którego udało jej się zbiec, a następnie przedostać do Wielkiej Brytanii. Tam rozpoczęła pracę tłumaczki w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rządu RP na uchodźstwie. Została również działaczką Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Angielskiej i przewodniczącą Komitetu Brytyjek żon Polaków.
Losy po wojnie
W listopadzie 1945 spotkała się z mężem. W 1986 została odznaczona przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce pochówku
Pochowana na Gunnersbury Cemetery w Londynie.
Informacje dodatkowe
Tłumaczka dokumentów Delegatury Rządu na Kraj.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram