Eleonora Elżbieta Kasznica

Pseudonim:
"Ela"
Data urodzenia:
1928-06-11
Data śmierci:
2016-07-07
Funkcja:
peżetka
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Stanisław - Eleonora z domu Malewska
Okresu okupacji niemieckiej:
Córka profesora Uniwersytetu Poznańskiego. W grudniu 1939 roku wysiedlona przez Niemców wraz z rodzicami do Limanowej w Generalnym Gubernatorstwie.Od stycznia 1940 roku do maja 1942 przebywała wraz z rodziną we wsi w województwie kieleckim. W maju 1942 roku rodzina przeniosła się do Warszawy. Do wybuchu Powstania Warszawskiego Eleonora ukończyła dwie klasy gimnazjalne.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Smulikowskiego 4a m.8
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód Śródmieście - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad" - PŻ ("Pomoc Żołnierzowi") - kuchnia wojskowa w Ubezpieczalni na ul. Smulikowskiego.
Dzielnica:
Powiśle
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Siostra ppłk. Stanisława Kasznicy ps. "Wąsal", ostatniego dowódcy NSZ, którego szczątki odnaleziono latem 2012 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Losy po Powstaniu:
Po upadku powstania na Powiślu połączyła się z rodzicami i wraz z ludnością cywilną poprzez Pruszków została wywieziona do Sochaczewa transportem kolejowym.
Losy po wojnie:
W marcu 1945 roku po wyzwoleniu Poznania powróciła ro rodzinnego miasta. W Poznaniu kontynuowała przerwaną Powstaniem naukę. W 1947 roku ukończyła gimnazjum, następnie podjęła naukę na I roku Wydziału Rolnego przy Uniwersytecie Poznańskim. Dwa pierwsze lata studiów ukończyła w Poznaniu. W 1949 roku przeniosła się do Warszawy na III rok SGGW. W grudniu 1951 roku uzyskała dyplom magistra nauk agrotechnicznych. Po wojnie wraz z całą rodziną represjonowana przez UB (ojciec został z powodów ideologicznych usunięty z Katedry Prawa Uniwersytetu Poznańskiego, brat Stanisław został zamordowany w 1948 roku w więzieniu mokotowskim). W ostatnich latach życia p. Eleonora mieszkała w Domu Kombatanta przy ul. Sterniczej w Warszawie.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Eleonora Kasznica "Ela" - na zdjęciu w roku 1944. Fot. z zasobu Archiwum Akt Nowych

Eleonora Kasznica "Ela" - na zdjęciu w roku 1944. Fot. z zasobu Archiwum Akt Nowych

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, zdjęcie dołączone do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego.

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, zdjęcie dołączone do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego.

Archiwum rodzinne Eleonory Kasznicy, źródło fot. <i>www.copozostalo.pl</i>

Archiwum rodzinne Eleonory Kasznicy, źródło fot. www.copozostalo.pl

Nasz newsletter