Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1923-11-15
Data śmierci:
2017-07-26
Funkcja:
-
Rocznik:
1923
Imiona rodziców:
Wiktor - Janina z domu Chrostowska
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Bończa"
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Ojciec Elizy Wiktor Szandorowski „Szpak” - podpułkownik pilot Wojska Polskiego, stał na czele Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych i był dyrektorem nauk w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Pełnił też inne odpowiedzialne funkcje w organach centralnych polskiego lotnictwa. Po kampanii wrześniowej 1939 roku przeszedł do konspiracji pod pseudonimem "Adam Szpak". W Armii Krajowej w stopniu pułkownika. Po klęsce Powstania przebywał w obozach jenieckich, m. in. w Lubece. 2 maja 1945 roku został uwolniony przez oddziały brytyjskie. Zmarł 28 grudnia 1948 roku w Bad Rehburg. Brat, 14-letni Marek Szandorowski „Majster” był w „Szarych Szeregach”, podczas Powstania pełnił funkcje pomocnicze. Siostra Teresa Szandorowska, ps. "Teresa" walczyła na terenie Śródmieścia.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Wspomnienie -biogram w opracowaniu p. Marka Szandorowskiego, brata. MPW-zbiory: P/2115: Relacja dotycząca Powstania Warszawskiego „Jak prawdopodobnie doszło do zestrzelenia niemieckiego nurkowca nad Powiślem w czasie Powstania Warszawskiego” autorstwa Marka Szandorowskiego, P/8997/18 oraz P/9319/19: "Warszawska ulica jaką pamiętam z czasów wojny (1943)", "Wojenne życiorysy", "Migawki czasu Powstania Warszawskiego", "Mało znane epizody z Powstania Warszawskiego" i materiały biograficzne dotyczące ojca ofiarodawcy - Wiktora Szandorowskiego podzielone na pięć części zatytułowanych: "Rosja", "Polska międzywojenna", "Wojna i okupacja", "Niewola, wyzwolenie i śmierć", "Pamiątki".
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter