Elżbieta Zofia Grabowska

Pseudonim:
"Pokrzywińska", "Doktor Pokrzywińska"
Data urodzenia:
1921-10-29
Data śmierci:
2019-07-21
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Stefania z domu Dobrucka
Pseudonimy:
"Pokrzywińska", "Elżbieta"
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Sanitariuszka-ochotniczka w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od początku wojny (1939), wprowadzona przez Jadwigę Doboszyńską, nauczycielkę z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi.
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną uczennica gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Warszawie. W czasie okupacji zdała egzamin maturalny i rozpoczęła naukę na tajnych kompletach Uniwersytetu Ziem Zachodnich : kierunek medycyna. Część zajęć odbywała się w Szkole Zaorskiego (Szkoła Laborantów Medycznych)
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Żurawia 10 m. 4
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - sanitariat
Szlak bojowy:
Wola (punkt sanitarny ul. Ciepła) - Stare Miasto (Pasaż Simonsa)- kanały - Śródmieście (szpital polowy ul. Wspólna).

Będąc studentką medycyny pełniła funkcję lekarza-chirurga w powstańczym szpitalu zorganizowanym w Pasażu Simonsa u zbiegu ulic Długiej i Nalewek.

Odniesione rany:
Ranna 27 sierpnia podczas bombardowania kościoła Św. Jacka na ul. Freta, gdy udzielała pomocy medycznej rannym umieszczonym w podziemiach kościoła. W szpitalu tym znalazła się ewakuując rannych z punktu sanitarnego mieszczącego się w Pasażu Simonsa. Jako ranna została umieszczona w szpitalu przy ul. Miodowej, do chwili ewakuacji kanałami do Śródmieścia. W Śródmieściu leżała w szpitalu przy ul. Wspólnej 27 - aż do kapitulacji Powstania.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - Po kapitulacji Powstania przewieziona do obozu-szpitala dla jeńców wojennych XI A Gross Lübars (podobóz Stalagu XI A Altengrabow), a następnie od 24 grudnia 1944 r. przebywała jako jeniec w lazarecie w Stalagu VI C Oberlangen do czasu wyzwolenia obozu przez żołnierzy generała Maczka. Od tego momentu do 16 sierpnia 1945 roku pełniła funkcję lekarza w obozie VI C w Niederlangen.
Numer jeniecki:
47046
Losy po wojnie:
Z obozu w Niederlangen ewakuowała się do Ancony we Włoszech, gdzie 9 września 1945 roku wcielona została do Armii Andersa. Przeszła szkolenie w obozie w Macerata, a następnie została oddelegowana na studia medyczne na Uniwersytecie w Bolonii (dyplom w 1947 roku). Zdemobilizowana 31 lipca 1947 roku, powróciła do kraju, podejmując pracę lekarza w Szczecinie.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 r., Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Grunwaldzka,
Awanse:
Po wojnie awansowana do stopnia porucznika WP
Nazwisko po mężu:
Elżbieta Piasecka
Miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny w Wilanowie

Pochówek poprzedzony zostanie o godz. 10:30 nabożeństwem żałobnym w kościele Św. Anny w Wilanowie, po której to uroczystości nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejscowy cmentarz

Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013. Informację o śmierci przekazał syn, p. Jan Krzysztof Piasecki
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Elżbieta Grabowska-Piasecka ps. "Doktor Pokrzywińska". Fot. archiwum rodzinne /MPW

Elżbieta Grabowska-Piasecka ps. "Doktor Pokrzywińska". Fot. archiwum rodzinne /MPW

Rewers fotografii. Archiwum rodzinne, skan - materiały do Słownika Uczestników PW/Pokój Kombatanta

Rewers fotografii. Archiwum rodzinne, skan - materiały do Słownika Uczestników PW/Pokój Kombatanta

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter