Data urodzenia:
1927-10-16
Miejsce urodzenia:
Inowrocław
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939 -1944 :
Urodziła się w Inowrocławiu. Po wybuchu wojny, wobec odmowy podpisania volkslisty i w obawie przed wysiedleniem przeniosła się do Warszawy, gdzie kontynuowała naukę i w 1941 roku złożyła przysięgę harcerską. W Warszawie przeszła kurs sanitarny i odbyła praktykę w szpitalu Dzieciątka Jezus. Opiekowała się również sierotami z Zamojszczyzny znajdującymi się w Domu Opieki przy ul. Ikara 4. Przydział w lipcu 1944 r. Narodowa Organizacja Wojskowa - batalion NOW/AK "Gustaw"
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - sanitariat - szpital polowy ul. Kilińskiego 3, następnie "Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Polowy ul. Hoża 80
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu :
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Skierowana została do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), Stamtąd, dzięki pomocy znajomej pielęgniarki zabrała ją matka koleżanki, która mając przepustkę R.G.O (Rady Głównej Opiekuńczej) przywoziła do obozu w Pruszkowie żywność i leki.
Losy po wojnie :
Po zakończeniu wojny powróciła do rodzinnego Inowrocławia. W Inowrocławiu zdała maturę i kontynuowała działalność harcerską. Po maturze rozpoczęła studia ekonomiczne w Krakowie. Z Krakowem związana była już do końca życia.
Nazwisko po mężu :
Elżbieta Polińska - Olszewska
Informacje dodatkowe:
Wymieniana w relacji dla Archiwum Historii Mówionej przez przyjaciółkę z harcerstwa, Irminę Bajerską z domu Żak, pseudonim „Ognik” (1928-2016)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, data śmierci przekazana przez Środowisko „Gustaw” - „Harnaś" (IB nr. 176/ 06-2017)