Powrót do biogramów

Eugeniusz
Arendarczyk

Pseudonim
"Płóciennik"
Data urodzenia
1899-06-19
Data śmierci
1988-04-13
Stopień
zastępca dowódcy plutonu
Stopień
podporucznik
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Piotr - Maria
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od 1940 - Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - 1. Rejon - I batalion WSOP "Dzik" (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) - 12. kompania WSOP - pluton 123
Adres zamieszkania przed Powstaniem
Warszawa, ul. Złota 38/28.

W mieszkaniu Arendarczyków przy ul. Złotej w czasie okupacji odbywały się zajęcia tajnej podchorążówki oraz przechowywana była broń.

Oddział
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - I batalion WSOP "Dzik" - 12. kompania. Na terenie Śródmieścia kompania "Dzik" w batalionach "Iwo" - "Ostoja"
Szlak bojowy
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Powiśle - Śródmieście Południe
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim
Poza najmłodszym synem Eugeniusza - Bogusiem (rocznik 1941), w Powstaniu wzięła udział cała rodzina Arendarczyków: żona Stanisława Arendarczykowa była organizatorką kuchni polowej na podwórzu kamienicy przy ul. Złotej, gdzie mieszkali, natomiast starsi synowie: kpr. pchor. Witold Arendarczyk "Zygota" (1923-1995) i młodszy od niego o dwa lata strz. Zbigniew Arendarczyk "Zajączek" (1925-1944) byli żołnierzami plutonu łączności w IV Obwodzie „Grzymała” (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Po starciu w Pęcicach i śmierci Zbigniewa, Witold walczył dalej w ramach kompanii lotniczej por. Tadeusza Gaworskiego “Lawy” w szeregach Grupy "Kampinos". Po wojnie ożenił się z Zofią Godlewską ps. „Zosia” (1928-2014), która w czasie Powstania Warszawskiego była sanitaiuszką w batalionie "Zaremba"-"Piorun" na terenie Śródmieścia Południe.
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel.
Numer jeniecki
224811
Miejsce śmierci
Warszawa
Źródła
MPW-baza uczestnikó PW, MPW-zbiory, sygn. P/9283/19 - dar p. Bogusława Arendarczyka, syna
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram