Pseudonim:
"Grabowski"
Data urodzenia:
1922-11-24
Data śmierci:
2015-11-21
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Pseudonimy:
"Grabowski", "Albinos"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Zuzanna z domu Kobus
Działalność do 1939 r.:
Harcerz 80. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Jędrzeja Śniadeckiego.
Nazwisko konspiracyjne:
Grabowski
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1939 roku - Związek Walki Zbrojnej, następnie Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-2 - II pluton.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Waliców 14
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-2 - II pluton
Szlak bojowy:
Mokotów
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X-B Sandbostel
Numer jeniecki:
220963
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju ukończył studia na Politechnice Warszawskiej Pracował jako inżynier budowlany, równocześnie działając w ruchu kombatanckim. Współtwórcą Środowiska żołnierzy pułku AK "Baszta" i wieloletni prezes Zarządu tegoż Środowiska. Od roku 2006 w Zarządzie Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, a od 8 listopada 2010 r. jeden z pięciu członków Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Awanse:
Podpułkownik w stanie spoczynku.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie.
Informacje dodatkowe:
Naczelny Inżynier Dyrekcji Rozbudowy Miasta. Realizator wielu budynków mieszkalnych i szkół. Długoletni opiekun 80 WDH im. Bolesława Chrobrego. Honorowy autor i realizator 23. Tablic Memoratywnych. Za ratowanie Żydów w czasie wojny uhonorowany przez Instytut Yad Vashem Medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" - Eugeniusz, jego matka Zuzanna i siostra Jadwiga od roku 1943 do sierpnia 1944 ukrywali u siebie rodzinę Mackiewiczów, Szorów, Leszczów i Rajbenbachów. Łącznie 12 osób, ośmioro z nich przeżyło.
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 28.11.2015
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Eugeniusz Tadeusz Guzek "Grabowski" (1922-2015). Fot. AR MPW

Eugeniusz Tadeusz Guzek "Grabowski" (1922-2015). Fot. AR MPW

Nasz newsletter