Pseudonim:
"Han"
Data urodzenia:
1917-04-14
Data śmierci:
2014-01-15
Funkcja:
fotoreporter
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edmund - Janina z domu Wanke
Lata 1939-1944:
W 1940 ukończył, z dyplomem fotografa, liceum fotograficzne przy ulicy Konwiktorskiej w Warszawie, m.in. pod kierunkiem wybitnego fotografa Mariana Dederki. W latach 30. i 40. pracował jako fotograf portrecista w zakładach „Portret przy kawie” przy Foksal oraz u „Van Dycka” w Alejach Jerozolimskich.
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - I Rejon (Powiśle) - ochotnik, fotoreporter cywilny
Dzielnica:
Powiśle - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Przez obóz przejściowy w Pruszkowie, trafił do Krakowa, a potem do Ursusa, gdzie do końca wojny pracował jako fotograf. W 1945 rozpoczął pracę w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego w Łodzi, oddelegowany jako operator-korespondent do Krakowa.
Losy po wojnie:
W latach 1949-1953 operator w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. W 1958 ukończył Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Wykładał fotografię w tejże uczelnie od 1953 do 2005. Od 1947 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zdobywca wielu nagród za osiągnięcia fotograficzne. Mieszkał w Łodzi.
Informacje dodatkowe:
W Powstaniu działał jako fotoreporter cywilny na podstawie zezwolenia Delegatury Rządu na Kraj, współpracując z Sylwestrem Braunem „Krisem”. Uratował z powstania 15 rolek filmów, które przekazał do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Autor 237 zdjęć z okresu Powstania Warszawskiego oraz powojennych ze stycznia i maja 1945 roku w zbiorach Fototeki MPW
Odznaczenia:
Odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Filmy:
Wspomnienia TVP Historia
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory: P/8325/15
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Eugeniusz Haneman "Han" Fot. AR MPW

Eugeniusz Haneman "Han" Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Jedna z najbardziej znanych fotografii Hanemana: powstaniec obserwujący Krakowskie Przedmieście przez wyburzoną ścianę kościoła Świętego Krzyża .

Jedna z najbardziej znanych fotografii Hanemana: powstaniec obserwujący Krakowskie Przedmieście przez wyburzoną ścianę kościoła Świętego Krzyża .

Fot. AHM /  MPW

Fot. AHM / MPW

Nasz newsletter