Pseudonim:
"Tur"
Data urodzenia:
1926-08-09
Data śmierci:
1944-09-18
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 135 Miejsce: 6
Stopień:
strzelec
Imiona rodziców:
Mikołaj - Janina z domu Gorliwa
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - oddział osłony Komendanta III Obwodu - pluton 300
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - oddział osłony Komendanta III Obwodu - pluton 300, następnie w Grupie "Północ"; po przejściu na Żoliborz w zgrupowaniu "Żaglowiec" - pluton 208.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Żoliborz. Walcząc na Żoliborzu zaprzyjaźnił się z Jerzym Moździńskim ps. "Boruta”.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat Włodzimierz walczył na Ochocie jako obrońca Reduty Wawelskiej, ciężko ranny; zamordowany w szpitalu polowym 11 sierpnia 1944 r.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na terenie Gimnazjum im. Poniatowskiego i został tam pochowany na szkolnym boisku. W lipcu 1945 r. matka Jerzego, Hanna Moździńska odnalazła groby, przeprowadziła ekshumację, i pochowała ich obok siebie na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A 27, rząd 15, grób 2). Rodzina odnalazła jego grób dopiero w latach 50-tych.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter