Pseudonim:
"Ryk"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Rocznik:
1922
Nazwisko konspiracyjne:
Henryk Kaczyński
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - kompania "Topolnicki"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Bonifraterska 27
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - kompania "Topolnicki"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - przepłynął Wisłę.
Odniesione rany:
Ranny we wrześniu 1944 r. na Górnym Czerniakowie. Po upadku dzielnicy ukrywał się w grupie kilku osób przy zatopionym statku spacerowym w rejonie Portu Czerniakowskiego, skąd pod osłoną nocy udało mu się przepłynąć na Saską Kępę, gdzie został odnaleziony przez żołnierzy armii gen. Berlinga.
Losy po Powstaniu:
Po dotarciu na Pragę został skierowany do szpitala, w którym podał fałszywe nazwisko: Henryk Kaczyński. Po zakończonym leczeniu wcielony do 1. Armii Wojska Polskiego (przydział nieznany). Wiosną 1945 jego jednostka stacjonowała w Sopocie i Gdańsku. Dom, w którym kwaterowali został podpalony, a żołnierze ratując się skakali przez okna. Skorupski przy skoku złamał kręgosłup i został przewieziony do szpitala wojskowego w Gdańsku. Tam zdążył zawiadomić rodzinę o swoim stanie (poza urazem kręgosłupa chorował w szpitalu na zapalenie płuc). Przed śmiercią odwiedziła go spowinowacona z nim Maria Brajer.
Okoliczności śmierci:
Zmarł w szpitalu wojskowym w Gdańsku, w czerwcu 1945 r. - pochowany pod konspiracyjnym nazwiskiem jako Henryk Kaczyński.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter