Felicja Halina Kurnatowska

Pseudonim:
"Lusia"
Data urodzenia:
1920-06-10
Data śmierci:
2016-02-20
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
523
Miejsce urodzenia:
Płock
Imiona rodziców:
Mieczysław - Teofila Joanna z domu Słomkowska
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - odcinek wschodni "Bogumił" - Kwatermistrzostwo. Podczas Powstania pracowała w wytwórni amunicji na ul. Kruczej, a po upadku Starówki - pełniła funkcję łączniczki. Do jej zadań należało wyprowadzanie żołnierzy wychodzących z włazu kanału przy ul. Wareckiej i konwojowanie ich na terenie Śródmieścia.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - z przejściowego obozu jenieckiego w Ożarowie przetransportowana do Stalagu XI B Fallingbostel, następnie przebywała w obozie w Bergen-Belsen w Dolnej Saksonii ( praca przymusowa w Hannover ) i Stalagu VI C Oberlangen, aż do jego wyzwolenia w kwietniu 1945 r.
Numer jeniecki:
141390
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu obozu wyjechała do Anglii, gdzie pracowała w lotnictwie i Wojskowej Służbie Kobiet w Anglii (Pomocnicza Wojskowa Służba Kobiet).
Losy po wojnie:
Pracownik umysłowy, bezpartyjna, mieszkała w Warszawie.
Odznaczenia:
Odznaka Grunwaldzka, Brytyjski "War Medal"
Awanse:
Po wojnie awansowana do stopnia porucznika.
Nazwisko po mężu:
Felicja Krysicka
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera D 22, rząd 7, grób 9
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW | Karta ewidencyjna członka ZBoWiD, archiwum rodzinne, nekrolog w prasie - data emisji 26.02.2016
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Felicja Halina Kurnatowska - Krysicka "Lusia" (1920-2016). Fot. z archiwum rodzinnego Klary Małowieckiej

Felicja Halina Kurnatowska - Krysicka "Lusia" (1920-2016). Fot. z archiwum rodzinnego Klary Małowieckiej

Felicja Kurnatowska za drutami obozu Oberlangen, kwiecień 1945 r. Zdjęcie autorstwa Mariana Walentynowicza ze zbiorów Klary Małowieckiej.

Felicja Kurnatowska za drutami obozu Oberlangen, kwiecień 1945 r. Zdjęcie autorstwa Mariana Walentynowicza ze zbiorów Klary Małowieckiej.

Nasz newsletter