Pseudonim:
"Ryś"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
-
Funkcja:
kwatermistrz batalionu
Rocznik:
1902
Stopień:
kapitan
Udział w konspiracji 1939-1944:
Oficer batalionu Armii Krajowej "Wigry". Po likwidacji getta (maj 1943) ukrywał 26 osób pochodzenia żydowskiego, dla których potrzeb wynajmował mieszkania przy ul. Sapieżyńskiej 19 i 21, ul. Ciasnej 2 i na ul. Złotej. Aby opłacić wszystkie opłaty i kupić żywność, jego rodzice sprzedali willę, a jego przyjaciel Jan Bocheński sprzedał część ziemi. Wśród osób ukrywanych znajdowali się: Bursztyn, Jadzia Golewska, Elwira Grosfeld, Halinka, Aniela Karwowska, Regina i sierż. Wojska Polskiego Szmul Koenigswein z dwójką dzieci, Hela Koner, Maria Modzelewska, Urszula Rubinowicz z rodziną, Barbara Rychter, Rubinowicz i inni. Dodatkowo liczne osoby korzystały z pomocy w uzyskiwaniu fałszywych dokumentów, Kennkart i pomocy doraźnej w postaci pieniędzy lub żywności.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Wigry" - kwatermistrz
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście. Po zdobyciu przez batalion "Zośka" tzw. "Gęsiówki" (5.08.1944) kpt. "Ryś" wybrał z grupy uwolnionych przeszło czterdziestu Żydów, przeważnie z bojowym doświadczeniem nabytym w ŻOB i ŻZW (Żydowski Związek Wojskowy) i dołączywszy ich do "swoich” dwudziestu czterech i utworzył z nich Pluton Żydowski w batalionie "Wigry" z Koenigsweinem jako dowódcą. W ten sposób powstała jedyna żydowska jednostka Armii Krajowej w Powstaniu. Przez kilka pierwszych dni zadaniem plutonu była budowa barykad. Wkrótce jednak kpt. Ryś" zdołał cały pluton uzbroić. Odtąd walczyli z bronią w ręku, najpierw w Pasażu Simonsa u zbiegu Nalewek z Długą, potem w obronie katedry św.Jana. Osiemnastu pozostałych przy życiu po upadku Starego Miasta przeszło kanałami do Śródmieścia i na Górny Czerniaków.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Odznaczenia:
Po wojnie został wyróżniony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter