Florian Mirosław Grąbczewski

Pseudonim:
"Mirek"
Data urodzenia:
1923-10-31
Data śmierci:
1998-02-03
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Ostrołęka
Imiona rodziców:
Mirosław - Maria z domu Laubitz
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną ukończył III klasę Gimnazjum Państwowego w Toruniu. Naukę kontynuował w Warszawie na tajnych kompletach Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. W. Górskiego, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - kompania "Topolnicki"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - kompania "Topolnicki", następnie w oddziale osłonowych sztabu zgrupowania
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Trzykrotnie ranny podczas Powstania - podczas próby przebicia ze Starówki 31.08 w rejonie Bielańskiej i dwukrotnie na Górnym Czerniakowie (rana głowy)
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat Jerzy ps. „Nałęcz” , żołnierz Zgrupowania „Kryska” zginął w walkach na Powiślu Czerniakowskim 13 VIII 1944 r.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Armii Krajowej i inne.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną (Dulag 121 Pruszków) Jako ranny przewieziony został do małego szpitalika, znajdującego się w pobliżu szpitala w Tworkach, skąd udało mu się zbiec. Do stycznia 1945 r. walczył w oddziale partyzanckim por. „Boruty” w kieleckim. Uciekł ze Zdzisławem Zołocińskim „Piotrem”, kierując się w okolice Krakowa, gdzie odnalazł swoją rodzinę wywiezioną z Warszawy.
Losy po wojnie:
Po wojnie, w 1946 r. ukończył Liceum Miernicze, a w 1952 r. uzyskał tytuł inżyniera geodety na Politechnice Warszawskiej.Ukończył Podyplomowe Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracował w Centralnym Urzędzie Geodezji i Kartografii, kilku biurach projektowych jako główny specjalista od planowania przestrzennego oraz w Urzędzie Miasta Warszawy. W latach 1968, 1970, 1971 pisywał artykuły na temat Powstania Warszawskiego do Tygodnika „Stolica”.
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowany na Starych Powązkach.
Informacje dodatkowe:
Wnuk Powstańca Styczniowego, syn urzędnika państwowego. W Powstaniu w kompanii „Topolnicki” w szeregach Zgrupowania „Radosław” pod dowództwem Mieczysława Madejskiego „Marka”, a po jego zranieniu Wojciecha Orskiego – Zarębskiego „Halinki”, jako dowódca sekcji rkm. Uczestniczył w walkach na Cmentarzu Ewangelickim na Woli, walkach o szkołę przy ul. Spokojnej oraz w zdobyciu „Gęsiówki”. Po wycofaniu z Woli walczył na Stawkach, obronie kościoła Św. Jana Bożego oraz PWPW. Ze Starego Miasta przeszedł kanałami do Śródmieścia (po nieudanej próbie przebicia przez ul. Bielańską 31.08.1944, kiedy musiał zawrócić). Na Czerniakowie walczył na placówkach Okrąg 2 i Wilanowska1, po upadku której dostał się do niewoli niemieckiej. Na terenie przed Domem Akademickim na Placu Narutowicza udało mu się wmieszać w grupę ludności cywilnej i wyjść z nią przez obóz przejściowy w Pruszkowie jako cywil. Po wojnie odbył szkolenie wojskowe w Skierniewicach i Ostrowie - Komorowie, uzyskując stopień porucznika. Dwukrotnie żonaty, miał dwie córki, Marię i Ewę
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne córki, za pośrednictwem p. Jacka Muziewicza
Uwagi:
W publikacjach i opracowaniach dotyczących PW pojawia się błędna data i miejsce urodzenia Floriana Grąbczewskiego, tj. Włocławek, 20.10.1923. Prawidłowa data - 31.10.1923, miejsce urodzenia - Ostrołęka
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Florian Mirosław Grąbczewski ps. "Mirek" (1923-1998). Fot. materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW

Florian Mirosław Grąbczewski ps. "Mirek" (1923-1998). Fot. materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW

Dokument z archiwum rodzinnego córki, udostępnił Jacek Muziewicz

Dokument z archiwum rodzinnego córki, udostępnił Jacek Muziewicz

Nasz newsletter