Pseudonim:
"Junosza"
Data urodzenia:
1906-01-22
Data śmierci:
1992-01-19
Funkcja:
naczelny kapelan Obwodu
Stopień:
major służby duszpasterskiej Wojska Polskiego
Miejsce urodzenia:
Kamionka powiat Grodzisk Mazowiecki
Imiona rodziców:
Józef - Antonina z domu Pleban
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. kapelan w 20. Dywizji Piechoty, uczestniczył w bitwie pod Mławą, obronie Warszawy (Pelcowizna, Bródno, Annopol). Ranny w działaniach pod Glinojeckiem (utrata lewego oka). Po zakończeniu działań wojennych w październiku 1939 r. aresztowany przez Niemców i jako zakładnik przetrzymywany do 8 grudnia w więzieniu w Grodzisku Mazowieckim.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od grudnia 1939 roku, służył w Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej i w Wojskowym Korpusie Służby Bezpieczeństwa na stanowiskach kapelana i Generalnego Dziekana WKSB.
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - naczelny kapelan Obwodu
Szlak bojowy:
Praga
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - wywieziony do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), z którego uciekł i po nawiązaniu kontaktu z dowódcą 9. pułku piechoty AK w Skierniewicach powrócił do działalności konspiracyjnej.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy nadany 11.11.1948 r. przez Biuro Kapituły w Londynie za walki we wrześniu 1939 r.
Losy po wojnie:
Oficjał Warszawskiego Sądu Metropolitalnego i dyrektor Domu Arcybiskupów Warszawskich. Uczestnik II Soboru Watykańskiego. Bliski współpracownik Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uzyskał doktorat na Uniwersytecie Warszawskim.
Miejsce śmierci:
Warszawa - Anin, pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.
Franciszek Borowiec Pseudonim: "Junosza" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter