Pseudonim:
"Maciejka"
Data urodzenia:
1928-09-16
Data śmierci:
2017-07-12
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Raków powiat Mołodeczno, woj. wileńskie
Imiona rodziców:
Maciej - Kamila
Pseudonimy:
"Maciejka", "Malecki"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 r. w ZWZ- AK - placówka w Rakowie. Od grudnia 1943 roku w 2. szwadronie 27. Pułku Ułanów AK im. Stefana Batorego - Nowogródzki Okręg Armii Krajowej "Nów" - Stołpecko-Nalibockie zgrupowanie AK por. "Góry" ("Doliny"). Uczestniczył w walkach w obronie polskich wsi przed partyzantką sowiecką pod Pralnikami, Lubieniem, Rakowem, Połoneczką. W lipcu 1944 roku przeszedł w rejon Warszawy.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 23. pułk ułanów - szwadron ckm
Szlak bojowy:
Kampinos - Jaktorów. Uczestniczył w walkach o lotnisko bielańskie a także pod Truskawiem, Piaskami, Borzęcinem i Jaktorowem. Przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari
Losy po Powstaniu :
Aresztowany przez NKWD pod Józefowem, w styczniu 1945 r. jednak zdołał zbiec z transportu skierowanego na Syberię. W maju 1945 roku przydzielony do ochrony Komendy Głównej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj w Warszawie. W listopadzie 1945 roku przedostał się do Włoch, gdzie wstąpił do 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa.
Losy po wojnie :
W grudniu 1947 roku wyjechał do Anglii, tam przeniesiony w stan spoczynku. Następnie wyemigrował do USA. Po wybuchu wojny koreańskiej powołany do armii amerykańskiej, służył w 6 Pułku Piechoty w Berlinie (od 1953 w stanie spoczynku). Do końca życia mieszkał w Kalifornii. Aktywnie działał w środowisku polonijnym.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Krzyż Komandorski i Oficerski Orderu Zasługi RP, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska („Polska Swemu Obrońcy”), Medal WiN, brytyjski War Medal 1939 -1945, Order Polonia Mater Nostra Est, Medal Pro Memoria. Uhonorowany także Medalem NATO, Złotym Medalem Prymasowskim "Zasłużonemu w Posłudze dla Kościoła", Victory Commendation, odznakami: Grupy AK Kampinos, Okręgu Nów - Wilno AK, Odznaką Akcji Burza, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaką Pamiątkową II Korpusu gen. Andersa.
Miejsce śmierci :
Los Angeles, USA
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Bracia Franciszka również byli żołnierzami ZWZ- AK i tak jak on po zakończeniu wojny pozostali na Zachodzie. Najstarszy z braci Jan Kosowicz ps. "Litwos" mieszkał w Wielkiej Brytanii (zginął w wypadku samochodowym w 1962 roku, pozostawiając żonę i 3 dzieci), zaś Fortunat Kosowicz mieszkał w Kalifornii.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Publikacje :
Wspomnienie w Biuletynie Informacyjnym ŚZŻAK - wrzesień 2017, s. 75 - Odeszli na Wieczną Wartę - tamże: w konspiracji od 1941 r. w ZWZ- AK - placówka w Rakowie.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter